Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Skripal w Nowej Zelandii?

Ludzie, Służby państwowe, Publikacje, 07 czerwca 2020

The Sunday Times, powołując się na anonimowe źródło w rządzie brytyjskim, twierdzi że były pułkownik GRU (rosyjski wywiad wojskowy), który zdradził na rzecz W. Brytanii, Siergiej Skripal, mieszka – wraz z córką Juliją – pod zmienionym nazwiskiem w Nowej Zelandii. Oboje mieli uzyskać nowe życiorysy i niezbędne dokumenty. Musieli zerwać wszelkie kontakty z rodziną i dotychczasowymi znajomymi.

Już wcześniej brytyjskie media spekulowały, że Skripalowie mogą wyjechać z Wielkiej Brytanii do któregoś w pozostałych państw wspólnoty wywiadowczej (Five Eyes) – Australii, Kanady, Nowej Zelandii lub Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wtedy za najbardziej prawdopodobne uznawano ich przeniesienie do USA. Miały być na ten temat prowadzone rozmowy z CIA i innymi amerykańskimi służbami specjalnymi.

Siergiej Skripal z córką Juliją w brytyjskim pubie, jeszcze przed próbą ich otrucia / Zdjęcie: russianlook

Siergiej i Julija Skripalowie 4 marca 2018 zostali – według rządu brytyjskiego – w swym mieszkaniu w Salisbury otruci środkiem paralityczno-drgawkowym. Miał to być opracowany w ZSRS Nowiczok. Pierwotnie Brytyjczycy oceniali środek jako tak zabójczy, że nie daje szans przeżycia zaatakowanemu. Skripalowie jednak przeżyli i wrócili do zdrowia. Julija, inaczej niż jej ojciec, wielokrotnie występowała później publicznie,

Brytyjczycy o próbę otrucia Skripalów oskarżyli GRU FR. Rosjanie nie przyznali się do ataku. Twierdzili też, że środek nazywany Nowiczok nie powstał ani w laboratoriach ZSRS, ani FR. Z kolei Brytyjczycy wskazali potencjalnych zabójców – przebywających w marcu 2018 na wyspach Rosjan – Aleksandra Pietrowa i Rusłana Boszirowa. Tego drugiego zidentyfikowali jako pułkownika GRU, Anatolija Czepigę. Rosjanie wystąpili wówczas w telewizji i stwierdzili, że byli w Wielkiej Brytanii turystycznie. Sprawa nie została dotąd ostatecznie wyjaśniona.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.