Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Le Téméraire wystrzelił rakietę M51

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 13 czerwca 2020

Wczoraj Francja przeprowadziła udany test rakiety balistycznej M51. Wystrzelono ją z okrętu podwodnego Le Téméraire typu Triomphant, znajdującego się w zatoce Audierne (departament Finistère). Rakieta pozbawiona była ładunku nuklearnego. Wpadła do wody na północnym Atlantyku, kilkaset kilometrów od najbliższego lądu, ok. 650 km od wybrzeży Puerto Rico i Dominikany.

Start rakiety balistycznej z okrętu podwodnego Le Téméraire / Zdjęcie: DGA

Lot rakiety M51 był monitorowany przez ośrodek DGA w Biscarosse oraz statek testowy i pomiarowy Monge (A601) francuskiej marynarki wojennej. Obszar testu patrolował także samolot Dassault Falcon 50MS (FNY5015) francuskiej marynarki wojennej i RC-135S (ZIGGY11) US Air Force. Także sam Le Téméraire był wyposażony w systemy telemetryczne.

Klasa Le Triomphant obejmuje cztery okręty podwodne, uzbrojone w pociski balistyczne z głowicami atomowymi, zbudowane przez DCNS (obecnie Naval Group), jako Sous-Marin Nucléaire Lanceur d'Engins de Nouvelle Génération (SNLE NG). Zastąpiły one okręty klasy Le Redoutable. Zostały oddane do użytku w 1997, 1999, 2004 i 2010. Każdy jest uzbrojony w 16 rakiet balistycznych M51, ale także pociski przeciwokrętowe Exocet.

Według władz francuskich wczorajszy test jest dowodem na skuteczność systemu odstraszania. Ich komponent morski jest zgrupowany w Force Oceanique Strategique (FOST). Francja dysponuje też bronią strategiczną przenoszoną przez samoloty.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.