Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa serbskiego MiG-a 29

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 08 lipca 2009

Według środowych doniesień serbskiej prasy, dzień wcześniej w bazie lotniczej Batajnica, podczas treningu przed pokazami lotniczymi, rozbił się MiG-29, pilotowany przez Rade Randjelovica. Zginął również żołnierz obsługi naziemnej.

Jedna z 5 serbskich dwudziestek dziewiątek, sfotografowana w 2008. Od wtorku w służbie pozostają już tylko 4 samoloty tego typu. Wszystkie zostały uziemione, do czasu wyjaśnienia przyczyn ostatniej katastrofy / Zdjęcie: Dejan Milinkovic

Rade Randjelovic był uznawany za najlepszego serbskiego pilota samolotów myśliwskich. Był dowódcą 101. eskadry myśliwskiej Witezowi. Na razie nie znane są przyczyny wypadku. Wiadomo jednak, że doszło do niego na małej wysokości. Pilotowi udał się katapultować, jednak spadochron, również z powodu niekorzystnego kąta poruszania się maszyny, nie rozwinął się. Rade Randjelovic zmarł w czasie operacji w pobliskim szpitalu.

Śmierć w katastrofie poniósł również szeregowy Milan Ulemek, a inny żołnierz obsługi naziemnej, Voislav Dragolevic, został lekko poparzony.

Wydarzenie to jest tragiczne nie tylko z powodu śmierci doświadczonego pilota. Lotnictwo myśliwskie Serbii posiada od wczoraj jedynie 4 MiG-i 29 i ponad 30 MiG-ów 21, z których jednak jedynie 8-10 pozostaje zdolnych do lotu. Dopełnieniem tej skromnej siły myśliwskiej jest kilkanaście sprawnych, szturmowych Soko Orao.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.