Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pojazd zdalnego rozminowania Gwidon

Przemysł zbrojeniowy, Wojska specjalne, 22 czerwca 2020

Na poligonie pod Moskwą trwają testy nowego rosyjskiego pojazdu zdalnego rozminowania MDR Gwidon. Różni się od poprzednika – pojazdu 15M107 Listwa, 4-kołowym podwoziem, nową anteną i większą mocą emisji. Do neutralizacji min służy w nim emiter mikrofal.

Nowy rosyjski pojazd zdalnego rozminowania MDR Gwidon przechodzi obecnie testy na poligonie pod Moskwą. Ze względu na tajność systemu, na jego jedynym znanym zdjęciu antena jest zakryta / Zdjęcie: TV Zwiezda

Gwidon został opracowany w 12. Centralnym Instytucie Badawczo-Rozwojowym MO FR. Impulsy promieniowania mikrofalowego emitowane przez urządzenie powodują albo aktywowanie zapalnika miny, albo jego zablokowanie poprzez uszkodzenie elektroniki. Położenie min jest określane przez radar geopenetracyjny.

Pojazd zdalnego rozminowania Listwa oparty jest na trzyosiowym samochodzie SBA-60-K2, bazującym na podwoziu KamAZ-5350 Mustang i wozie opancerzonym K-43269 Wystrieł. Zamówiony został na potrzeby RWSN (wojsk rakietowych specjalnego przeznaczenia). Jest używany od 2017. Jego podstawowa rolą jest konwojowanie mobilnych wyrzutni rakiet strategicznych Topol-M i Jars. Poprzedza kolumnę, wykrywając i usuwając miny w promieniu 100 m. Porusza się przy tym z prędkością ok. 30 km/h.

Parametry i wyposażenie pojazdu 15M107 są jednymi z najbardziej utajnionych w rosyjskich siłach zbrojnych. Podobnie jest z Gwidonem. Nie wiadomo nawet, kiedy wejdzie on do uzbrojenia.


Drukuj Góra