Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Plany zakupów lotniczych Korei Płd.

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 czerwca 2020

Na 128. posiedzeniu komitet zakupów Defense Acquisition Program Administration (DAPA) zatwierdził plan dostaw samolotów dla wojsk lotniczych Republiki Korei. Posiedzenie odbyło się 26 czerwca 2020. Plan obejmuje zarówno samoloty bojowe, jak i rozpoznawcze.

Komitet DAPA zaplanował m.in. zakupy 2 samolotów dalekiego rozpoznania i dowodzenia. Na ich nabycie przeznaczono 1,59 bln wonów (ok. 1,3 mld USD). Nowe samoloty mają uzupełnić flotę czterech użytkowanych od 2011 Boeingów 737 AEW&C. Powinny zostać dostarczone do 2027.

Kolejna część planu to zakup 4 samolotów rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) nowej generacji na platformie komercyjnej za 780 mld wonów (ok. 650 mln USD). Obecnie Korea Płd. dysponuje 6 maszynami tej klasy, oznaczanych jako Baekdu I i II. Te pierwsze, dostarczone w 2011, zbudowano na bazie odrzutowców dyspozycyjnych Hawker 800XP. To one mają zostać zastąpione przez nowe samoloty. Dwa pozostałe zbudowano na bazie Dassault Falcon 2000S. Koreańczycy odebrali je w 2017. Dostawy nowych samolotów mają być realizowane do 2026.

Samolot szkolno-bojowy KAI TA-50 w barwach południowokoreańskich wojsk lotniczych / Zdjęcie: DAPA

Koreańskie wojska lotnicze mają otrzymać także 20 szkolno-bojowych KAI TA-50 w zmodernizowanej wersji Block II. Na ich zakup zaplanowano 1 bln wonów (równowartość ok. 830 mln USD). Dostawy mają potrwać do 2024.


Drukuj Góra