Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze loty TBLA

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 05 lipca 2020

Narodowe Centrum Doświadczalne Instytut im. N.E. Żukowskiego poinformowało o przeprowadzeniu pierwszych lotów prototypu bezzałogowego transportowego statku latającego (TBLA). Próby odbyły się na należącym do federalnym poligonie naukowo-badawczym statków powietrznych (FKP GkNIPAS), pod nadzorem pracowników kompleksu projektowego RAS i AO Rusprom, w którym zbudowano prototyp TBLA.

Wizualizacja TBLA / Ilustracja: Instytut im. Żukowskiego

Próby w locie TBLA stanowią kolejny etap pracy badawczej Instytutu im. Żukowskiego, polegającej na stworzeniu systemu bezzałogowego transportu powietrznego, który oprócz rodziny bsl ma obejmować system kontroli ruchu lotniczego, zarządzania bezpieczeństwem lotów i punkty przeładunku.

Podczas prób oceniono algorytmy i skuteczność wykonania typowych zadań transportowych, takich jak: automatyczny załadunek, start, zajęcie i zmiana poziomu lotu, lot do miejsca rozładunku, awaryjna zmiana punktu rozładunku i parametrów lotu, dokładny rozładunek po lądowaniu, powrót do miejsca startu.

Kierujący próbami dyrektor RAS Władimir Kutachow stwierdził, że w czasie prób udało się przeprowadzić zadanie dostarczenia ładunku z dużą precyzją, dynamiczną zmianę zadania wyznaczonego bezzałogowcowi oraz operacje załadunku i wyładunku oraz takimi elementami jak awaryjna zmiana punktu rozładunku. Jednym z głównych zadań prowadzonych prób było sprawdzenie oprogramowania zastosowanego do układu sterowania lotem. Niedociągnięcia zidentyfikowane podczas prób i wszelkie wnioski będą stanowiły podstawę dalszych prac.

Kutachow zauważył też, że obecnie trwa szybki rozwój bezzałogowych statków latających, które są w stanie wykonywać zróżnicowane zadania, chociaż jak na razie ich rola w transporcie lotniczym jest niewielka. Instytut im. Żukowskiego prowadzi szereg prac badawczych, które pozwolą na wykorzystanie bezzałogowców nie tylko do dostarczania małych ładunków, ale również będą podstawę dla stworzenia wielkoskalowego systemu bezzałogowych statków latających o różnej konstrukcji i konfiguracji, zdolnych przewozić ładunki o masie od kilku kilogramów do kilku ton.

Na koniec bieżącego roku planowane jest przeprowadzenie, również na poligonie GkNIPAS, kolejnych lotów próbnych, tym razem bezzałogowca o większym udźwigu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.