Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny zakaz dla Huawei

Strategia i polityka, 15 lipca 2020

14 lipca 2020 minister ds. cyfrowych, kultury, mediów i sportu Oliver Dowden (Digital, Culture, Media and Sport Secretary) w trakcie wystąpienia w Izbie Gmin przedstawił stanowisko rządu Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom, UK) w odniesieniu do rozwoju sieci telefonii komórkowych piątej generacji (5G) w tym kraju. Głównym tematem wystąpienia było wydanie zakazu wykorzystywania technologii chińskiego Huawei w budowie sieci 5G w UK


Huawei jest jednym z największych koncernów teleinformatycznych na świecie i w wielu obszarach wyprzedza inne przedsiębiorstwa w technologiach związanych z rozwojem sieci komórkowych 5G / Grafika: Huawei

W celu zapewnienia bezpieczeństwa sieci rząd brytyjski powołał specjalny zespół – Telecoms Supply Chain Review, którego zadaniem było wykonanie analiz wpływu wykorzystywania podzespołów od zagranicznych dostawców na bezpieczeństwo sieci telefonii komórkowych 5G i teleinformatycznych sieci światłowodowych. Za szczególnie niebezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwowego Brytyjczycy uznają wykorzystywanie podzespołów dostarczanych przez Huawei i ZTE z Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Rząd UK podjął decyzję o całkowitym zakazie zakupu podzespołów przeznaczonych do sieci 5G od Huawei z dniem 31 grudnia 2020, a wszelkie podzespoły już zainstalowane i wyprodukowane przez Huawei mają być wycofane z brytyjskich sieci 5G do końca 2027.

Decyzja Brytyjczyków to efekt nacisków administracji Stanów Zjednoczonych Ameryki. 15 maja 2020 US Department of Commerce wprowadził nowe sankcje skierowane przeciwko Huawei i w ten sposób Amerykanie zwiększyli presję na sojuszników, aby zrezygnowali ze współpracy z tym przedsiębiorstwem, a generalnie także z innymi dostawcami z Państwa Środka. W sprawę zaangażował się aktywnie także prezydent Donald Trump, który wielokrotnie ostrzegał sojusznicze kraje przed wykorzystywaniem technologii sieci komórkowych 5G pochodzących z ChRL. Pod jego szczególną presją znalazły się kraje wchodzące w skład porozumienia Five Eyes (o wymianie informacji wywiadowczych) – Kanada, Zjednoczone Królestwo, Australia i Nowa Zelandia. Wraz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki są to kraje anglojęzyczne i aktualnie nie wchodzące w skład unii polityczno-gospodarczych (UK jest w trakcie brexitu z pozycji członka Unii Europejskiej).

Głównym powodem decyzji USA jest chęć zwolnienia rozwoju ChRL we wszystkich możliwych dziedzinach (Pentagon: Chiny wyprzedziły USA w technologiach, 2019-11-06). Słabnące politycznie i gospodarczo imperium próbuje w tym celu stosować politykę sankcji, wykorzystując przede wszystkim rolę dolara jako waluty światowej i stacjonowanie swych wojsk w dziesiątkach krajów na całym świecie. Wszystko wskazuje jednak na to, że jest to postępowanie nieskuteczne i powodujące coraz większą izolację USA w świecie.

Szerzej o sieciach komórkowych 5G i rywalizacji światowej w tej dziedzinie pisaliśmy w RAPORT-wto 12/2019 (https://www.altair.com.pl/magazines/issue?issue_id=1027).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.