Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Atak hakerów na Garmina

Lotnictwo cywilne, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 26 lipca 2020

23 lipca 2020 rozpoczął się atak hakerów na aplikacje Garmina. Ich celem były m.in. Garmin Connect i flyGarmin. Tymczasem nadzory lotnicze wymagają, by mapy i wszystkie dane nawigacyjne były na bieżąco aktualizowane. Oznacza to, że samoloty wyposażone w systemy flyGarmin powinny zostać uziemione. Według raportu, który pojawił się 23 lipca w ZDNet, piloci nie mogli pobrać wersji lotniczej bazy danych do swoich systemów nawigacyjnych samolotów Garmin. [...] Co więcej, aplikacja Garmin Pilot, której używają do planowania lotów, również dzisiaj nie działa.

Witryny Garmin od czwartku wieczorem wyświetlały komunikaty o błędach / Ilustracja: zrzut ekranu GarminConnect

Hakerzy zaatakowali także centra obsługi telefonicznej oraz możliwość odbierania wiadomości e-mail i czatów online. Nie działają również linie produkcyjne Garmina. W związku z tym poinformowano o możliwych opóźnieniach w dostawach produktów do dystrybutorów.

Według doniesień specjalistycznych portali, był to atak ransomware WastedLocker. Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które szyfruje bazę danych lub system i grozi opublikowaniem danych ofiary ataku lub ciągłym blokowaniem dostępu do nich, chyba że zostanie zapłacony okup. Nieoficjalnie wiadomo, że zapłata za odblokowanie aplikacji Garmina wynosi 10 mln USD. W tej sytuacji Garmin pracuje nad lepszym zabezpieczeniem swoich systemów i przywróceniem danych z backupów.

Garmin początkowo nie odniósł się bezpośrednio do cyberataku. Opublikował jednak oświadczenie na swojej stronie internetowej, określając incydent mianem przerwy w działaniu. - Mamy do czynienia z awarią, która ma wpływ na Garmin.com i Garmin Connect. Ta przerwa dotyczy również naszych centrów obsługi telefonicznej i obecnie nie możemy odbierać żadnych połączeń, e-maili ani czatów online. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu i przepraszamy za tę niedogodność – podało przedsiębiorstwo w oświadczeniu. Specjalna strona poświęcona awarii zawiera często zadawane pytania i zapewniała użytkowników, że awaria nie wpłynie na ich dane. Witryna twierdzi, że dane dotyczące zdrowia i samopoczucia zebrane z urządzeń Garmin podczas przerwy w działaniu są przechowywane na urządzeniu i pojawią się w Garmin Connect, gdy użytkownik zsynchronizuje swoje urządzenie. Według Garmina, awaria nie wpłynęła na dane, w tym aktywność, płatności lub dane osobowe.

Garmin produkuje lotnicze systemy nawigacyjne oraz zegarki lotnicze, które są używane przez pilotów wojskowych na całym świecie. Począwszy od 2017 US Navy zaopatruje w zegarki GPS Garmin pilotów F/A-18 Hornet, E/A-18G Growler i T-45 Goshawk. Początkowo były to zegarki Garmin Fenix 3, pierwotnie przeznaczone dla sportowców, takich jak triathloniści, rowerzyści terenowi i biegacze długodystansowi. Garmin wprowadził też kilka nowych zegarków przeznaczonych dla lotnictwa, m.in. Garmin D2 Bravo Pilot, D2 Charlie, D2 Delta PX i flagową serię Garmin MARQ, która obejmuje MARQ Commander i Aviator.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.