Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańskie loty w pobliżu ChRL

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 28 lipca 2020

South China Sea Strategic Situation Probing Initiative (SCSPI) zaobserwowała w ciągu ostatnich dni dużą aktywność lotnictwa amerykańskiego u wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej.

Trasa lotu P-8A w pobliżu Szanghaju w ChRL. Uwagę zwraca zaznaczenie przez stronę chińską własnej przestrzeni powietrznej, wewnątrz której znajdują się japońskie wyspy Miyako i Senkaku (sporne także z Republiką Chińską)  

27 lipca 2020 poinformowano o zaobserwowaniu lotu samolotu rozpoznania radiolelektronicznego EP-3E ARIES II nad Morzem Południowochińskim w odległości tylko 107 km od miasta Guangdong. Tego samego dnia zaobserwowano lot samolotu rozpoznania radiolelektronicznego RC-135W Rivet Joint nad południową częścią Republiki Chińskiej i u wrót do Cieśniny Tajwańskiej. 

Wizualizacja trasy lotu EP-3E, biegnącej w pobliżu miasta Guangdong w ChRL / Grafiki: SCSPI

Dzień wcześniej miał wykonać lot wzdłuż wybrzeży Państwa Środka morski samolot patrolowy / zwalczania okrętów podwodnych P-8A Poseidon, który miał się zbliżyć do Szanghaju na odległość 76 km. W tym rejonie także operował niszczyciel rakietowy USS Rafael Peralta (DDG-115), typu Arleigh Burke, co zapewne nie było przypadkiem.

W ostatnich dniach na wodach okalających ChRL odbywają się manewry amerykańskich grup lotniskowcowych, w których uczestniczą także jednostki z Australii i Japonii (Manewry flot USA, Japonii i Australii, 2020-07-22). Jest to zapewne elementem presji na Państwo Środka w ramach zaostrzającego się konfliktu dyplomatycznego związanego z wzajemnym zamykaniem konsulatów w obu krajach oraz trwającej w tle wojnie handlowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra