Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Robot PIAP PATROL z systemem Logos

Przemysł zbrojeniowy, 30 lipca 2020

Uznając integrację za klucz do wspólnego sukcesu, amerykański producent przenośnych systemów rentgenowskich Logos Imaging LLC, z siedzibą w stanie Kolorado, nawiązał współpracę z Łukasiewicz – Instytutem PIAP, polskim producentem robotów rozpoznawczych do rozpoznania i neutralizacji improwizowanych ładunków wybuchowych (C-IED) oraz prowadzenia działań rozpoznawczych i przeciwdziałania zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym i nuklearnym (CBRN), owocem której jest unikalne rozwiązanie pozwalające na obsługę robota i systemu rentgenowskiego z poziomu konsoli sterowania robota.

Podczas próby wykonano zdjęcie rentgenowskie podejrzanie wyglądającego obiektu, bez konieczności użycia oddzielnego komputera do obsługi systemu radiografii cyfrowej / Zdjęcia: Piotr Bebenek, Logos Imaging LLC

Na początku bieżącego miesiąca pod Warszawą, w malowniczej nadwiślańskiej scenerii przeprowadzono test, w trakcie którego robot PIAP PATROL przemieścił się na odległość 800 metrów od operatora, będącego w stanie sterować urządzeniem wraz z akcesoriami za pomocą jednej, lekkiej konsoli. Podczas próby wykonano zdjęcie rentgenowskie podejrzanie wyglądającego obiektu, bez konieczności użycia oddzielnego komputera do obsługi systemu radiografii cyfrowej.

System rentgenowski zastosowany w tym zadaniu to popularny 16-bitowy panel MONOS DR Logos Imaging współpracujący z generatorem XRS-3 (Golden Engineering). Obydwa urządzenia zostały podłączone do zintegrowanej z robotem płyty interfejsu MIKRÓS. Takie rozwiązanie pozwala również na zastosowanie najnowszych systemów amerykańskiego dostawcy – paneli STENÓS i XIRÓS, w których Logos Imaging, jako pierwszy producent tego typu sprzętu, zastosował tworzywo sztuczne zamiast szkła.

Logos Imaging i Łukasiewicz – PIAP są przekonane, że ich wspólne wysiłki integracji najnowszych technologii będą wartością dodaną dla przeciwdziałania zagrożeniom związanym z prowadzeniem zadań kontrerrorystycznych na całym świecie
 

PIAP Patrol jest zdalnie sterowany za pomocą lekkiego panelu kontrolnego z wyświetlaczem dotykowym full HD. Ruchami robota można sterować za pomocą dwóch joysticków na górze obudowy i dwóch sliderów w dolnej części obudowy panelu. Dzięki temu sterowanie robotem i operowanie sześcioma stopniami swobody jest szybkie i płynne.

Niewielkie gabaryty i zastosowany układ napędowy umożliwiają robotowi prowadzenie działań zarówno wewnątrz budynków, jak i w trudnych warunkach terenowych. Patrol może poruszać się z maksymalną prędkością 8 km/h, a jego czas pracy (po całkowitym naładowaniu baterii) to 5 h. Maksymalny zasięg transmisji radiowej w terenie otwartym wynosi 800 m.

Ze względu na swoją modułową budowę PIAP Patrol może być wykorzystywany również do obserwacji, transportu i podejmowania obiektów. Maksymalny udźwig manipulatora o 6 stopniach swobody to 7 kg przy maksymalnym wysięgu i 22 kg w pobliżu bazy mobilnej. Zasięg poziomy manipulatora, mierzony od osi obrotu, wynosi 1,94 m, a zasięg pionowy manipulatora, mierzony do góry od podstawy manipulatora, to 2,17 m.

Dzięki temu, że cała łączność odbywa się za pośrednictwem stanowiska sterowania robota, operator nie musi martwić się o zasięg bezprzewodowego działania systemu RTG. Jeżeli robot odpowiada na polecenia wydawane przez jego panel sterowania, generator wytworzy promieniowanie, a panel X-ray MONOS DR przekaże obraz cyfrowy z powrotem na ten sam ekran, na którym operator obserwuje podczas inspekcji obraz z kamer robota.

Integracja robota PIAP PATROL, a właściwie panelu kontrolnego niezbędnego do kierowania urządzeniem, z niezbędnym akcesorium rozpoznania pirotechnicznego jakim jest prześwietlarka X-ray wykazała trzykrotne zwiększenie zasięgu radiowego samego akcesorium bez potrzeby wykorzystania repeaterów. W terenie gęsto zurbanizowanym, podczas testów, zasięg radiowy też był doskonały i wynosił około 400 metrów. Integracja akcesoriów rozpoznania C-IED czy CBRN w jednym panelu robota ułatwia i przyspiesza pracę technika bombowego – stwierdził ekspert EOD Ł-PIAP mjr. Krzysztof Kur, były dowódca sekcji pirotechnicznej SG na Lotnisku Chopina.

Robot mobilny rozpoznania C-IED i CBRN PIAP PATROL został opisany szczegółowo w RAPORT-wto 05/2020.
GaleriaDrukuj Góra