Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ukrinmasz prezentuje Szturm-SM

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 30 lipca 2020

Ukraińskie media poinformowały o opracowaniu przez rodzimy przemysł zbrojeniowy zmodernizowanego gąsienicowego niszczyciela czołgów Szturm-SM. W projekcie wzięły udział: Ukrinmasz, Kijowskie Biuro Projektowe Łucz i Izjumskie Zakłady Narzędziowe.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego na terenie Ukrainy znalazło się 400 niszczycieli Szturm-S, z których część wzięła udział w działaniach w Donbasie. Modernizacja pozwoli zwiększyć możliwości ogniowe pojazdu, świadomość sytuacyjną i komfort załogi, a także polepszy przeżywalność pojazdu na polu walki / Zdjęcie: Twitter – Ninja998998

Modernizacja obejmuje przede wszystkim wymianę głównego uzbrojenia. System przeciwpancerny 9M114 Kokon zastąpiony został przez ukraińskie pociski RK-2P Barier, naprowadzane w wiązce lasera, o zasięgu przekraczającym 7 km. Tandemowa głowica kumulacyjna zapewnia im wysoką przebijalność. Zautomatyzowany magazyn amunicyjny mieści 12 pocisków, jednak ich większe gabaryty wymusiły przekonstruowanie elementów układu ładowania wyrzutni.

Istotnym elementem modernizacji jest zamontowanie stabilizowanej w dwóch płaszczyznach głowicy optoelektronicznej OPSN-I zaprezentowanej po raz pierwszy w ubiegłym roku. Ma ona kanał telewizyjny, termowizyjny, dalmierz laserowy i laserowy podświetlasz celu do naprowadzania ppk. Wykrycie przeciwnika za pomocą głowicy jest możliwe na dystansie przekraczającym 11 km, zaś identyfikacja możliwa jest z odległości 6 km. Laserowy podświetlacz celu zapewnia naprowadzanie ppk na dystansie maksymalnie 7 km.

Przeżywalność pojazdu zwiększono poprzez zamontowanie systemu ostrzegającego przed opromieniowaniem wiązką laserową. Wśród dodatkowych usprawnień należy wymienić zamontowanie instalacji klimatyzacji, systemu nawigacji satelitarnej i zastosowanie cyfrowego systemu łączności.


Drukuj Góra