Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Starship gotowy do testów w locie

Astronautyka, Strategia i polityka, 01 sierpnia 2020

30 lipca 2020 o 15:02 czasu lokalnego w Teksasie Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) wykonała próbę statyczną silnika Raptor zamontowanego w prototypie statku kosmicznego Starship SN5 (Serial Number 5). Silnik pracował tylko przez kilka sekund, gdyż w teście chodziło o sprawdzenie wszystkich podsystemów przed próbą wzlotu na 150 m, która jest zaplanowana na niedzielę o 8:00 czasu lokalnego.

Próba statyczna silnika Raptor napędzającego prototyp SN5 statku kosmicznego Starship / Zdjęcie: Elon Musk via Twitter

Jednocześnie 28 lipca 2020 SpaceX wystąpiła do Federal Communication Commission (FCC) o zgodę na wykonanie badań układów łączności prototypu statku kosmicznego Starship do wysokości 20 km. Próby mają być wykonywane ze startowiska w Boca Chica w Teksasie w okresie od 18 sierpnia 2020 do 18 lutego 2021. Wzloty mają na celu sprawdzenie poprawności operowania Starshipa na małych i średnich wysokościach, w tym przede wszystkim lądowania w celu odzysku pierwszego stopnia tego pojazdu kosmicznego. 

Celem SpaceX jest zbudowanie pojazdu kosmicznego, który mógłby być produkowany seryjnie i dzięki zmniejszeniu kosztów wytworzenia i wykonywania lotów posłużyć do eksploracji kosmosu. Najpierw miałby umożliwić lądowanie większej liczby astronautów na Księżycu, a później pozwolić na loty na Marsa. Starship jest brany pod uwagę przez NASA jako back up programu księżycowego Artemis (Artemida) wykorzystującego rakietę nośną SLS (Boeing) i kapsułę załogową Orion (Lockheed Martin), gdyż oba te programy notują wieloletnie opóźnienia i olbrzymi wzrost kosztów (od 2006 Orion pochłonął już 16 mld USD). Pierwszy start rakiety nośnej SLS ma nastąpić dopiero w przyszłym roku, a więc nie wiadomo czy ten program zakończy się sukcesem. Co więcej, analizy wskazują na ogromny koszt rakiety. Pojedynczy start SLS może kosztować nawet 4 mld USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.