Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ekspress-80 i 103 na orbitach

Astronautyka, 02 sierpnia 2020

31 lipca 2020 o 00:25 czasu moskiewskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta nośna Proton z satelitami Ekspress-80 i Ekspress-103. 10 minut później blok przyspieszający Briz-M z satelitami oddzielił się od rakiety. Po kilku włączeniach silników satelity znalazły się na orbitach geotransferowych, odległych o 54,9 tys. km od Ziemi. Trwało to 18 h 16 min. Ostatecznie satelity trafiły na orbity geostacjonarne. Ekspress-80 znajduje się na pozycji 80°E, a Ekspress-103 na pozycji 103°E.

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie startuje rakieta nośna Proton z satelitami Ekspress-80 i Ekspress-103, 31 lipca 2020 o 00:25 czasu moskiewskiego / Zdjęcie: Roskosmos

Satelity Ekspress-80 i Ekspress-103 wyprodukowała spółka Informacyjne Systemy Satelitarne im. akademika M. F. Reszetniewa na zamówienie FGUP Kosmiczieskaja Swiaź (RSCC, Russian Satellite Communications Company, rosyjski państwowy operator satelitarny). Powstały we współpracy z włoskim Thales Alenia Space. Bazują na platformie Ekspress-1000H. Każdy z satelitów ma 38 transponderów. Są przeznaczone do świadczenia usług komunikacyjnych i nadawczych w pasmach C, Ku i L w Rosji i krajach WNP. Satelity ważą po 2 t. Mają funkcjonować przez 15 lat.

Start rakiety Proton planowano na 30 lipca, ale przełożono go, by dokonać dodatkowej kontroli podzespołów i wyposażenia.


Drukuj Góra