Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Odeszła bohaterka okładki SP z 1958

Ludzie, Pożegnania, Lotnictwo cywilne, 05 sierpnia 2020

29 lipca 2020 odeszła dr inż. Wiesława Łanecka-Makaruk – znana pilotka szybowcowa, legitymująca się Diamentową Odznaką Szybowcową, pilotka doświadczalna, skoczek spadochronowy, wykładowca Politechniki Warszawskiej, autorka prac z zakresu teorii mechaniki lotu. Bohaterka okładki Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska z 6 marca 1958.  

Zdjęcie: Sławomir Makaruk

Córka Franciszki i Franciszka Łaneckich, urodzona 31 maja 1933 w Białymstoku. Pierwszy raz latała na szybowcach, jeszcze bez uprawnień, latem 1950 podczas wakacji u swojej siostry w Mrągowie. Rok później zdała maturę w Opolu i rozpoczęła studia na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej. W 1952 ukończyła kurs szybowcowy. Dwa lata później zdobyła Srebrną Odznakę Szybowcową, a w 1955 - złotą  i pierwszy diament. W dniu 5 maja 1957 r. uczestniczyła w grupowym szybowcowym przelocie pilotów Aeroklubu Warszawskiego z Warszawy do Niemanicy w ówczesnym ZSRR, uzyskując rekordową odległość 555 km, co zapewniło jej drugi diament. W tym samym roku uzyskała licencję samolotową. W marcu 1959 uzyskała przewyższenie 5050 m, zdobywając trzeci diament. Tym samym jako trzecia Polka i szósta kobieta na świecie stała się zdobywczynią Diamentowej Odznaki Szybowcowej. Przez wiele  lat startowała w zawodach szybowcowych i samolotowych, w tym w mistrzostwach Polski.

Późniejsza dr inż. Wiesława Łanecka-Makaruk była bohaterką okładki Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska z 6 marca 1958 – jako wówczas jedna z najzdolniejszych szybowniczek młodego pokolenia. Już wtedy szczyciła się Złotą Odznaką Szybowcową z dwoma diamentami / Zdjęcie: Archiwum SP

Lotnictwo było też jej zawodem. Pracowała jako wykładowca akademicki na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej (później Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa) w katedrze aerodynamiki. W 1976 obroniła pracę doktorską ma Wydziale Mechaniczno-Technologicznym PW. Jako pierwsza kobieta uzyskała uprawnienia szybowcowego pilota doświadczalnego. Przeprowadzała próby w locie m.in. szybowców Jaskółka i Mucha 100. Jest autorką książki - Mechanika lotu szybowców. Odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi.

Jej mężem był Sławomir Makaruk, znany pilot samolotowy i balonowy, szybowcowy pilot doświadczalny, który zginął tragicznie 20 kwietnia 1963 podczas prób flatterowych szybowca Kobuz. Ich synem jest Sławomir Makaruk popularny Makaron, podróżnik, nurek, ratownik górski, fotograf.

Pogrzeb Wiesławy Łaneckiej-Makaruk odbędzie się 7 sierpnia 2020 (piątek) o godzinie  13:15 na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, poprzedzony mszą w kaplicy na terenie cmentarza.  


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.