Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakaz TikTok w USA

Strategia i polityka, Służby państwowe, 08 sierpnia 2020

6 sierpnia 2020 prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald J. Trump wydał Polecenie Wykonawcze (Executive Order) w sprawie popularnego medium społecznościowego TikTok należącego do ByteDance z ChRL. TikTok posiada olbrzymią bazę użytkowników, ocenianą na 1,2 mld na całym świecie, w tym 175 mln w USA. Aplikacja służy głównie do wymiany krótkich filmików.

Według amerykańskiego rządu, przy okazji program zbiera wiele dodatkowych informacji, czego nie są świadomi jego użytkownicy. Mają być rejestrowane m.in. dane o korzystaniu z innych programów zainstalowanych na danym smartfonie, w tym historia odwiedzanych stron internetowych i dane o tematach wyszukiwania oraz informacje o lokalizacji użytkownika. Dane mają być przesyłane do serwerów na terenach kontrolowanych przez ChRL. W związku z tym już wcześniej wprowadzono w USA zakaz wykorzystywania TikTok na smartfonach należących do agend federalnych i wojska.

Najnowszy Executive Order nakazuje zaprzestanie wszelkich operacji biznesowych osób fizycznych i prawnych z właścicielem TikToka – ByteDance, spółką zarejestrowaną w Pekinie, w ciągu 45 dni. Oznacza to w praktyce zakaz używania po tym terminie TikToka na obszarach znajdujących się pod jurysdykcją USA.

Polecenie prezydenta USA jest kolejną odsłoną wojny handlowej USA z ChRL, której wcześniejszą ofiarą stał się Huawei. Smaczku całej sprawie dodaje fakt ujawnienia przez media amerykańskie prowadzenia przez Microsoft rozmów z ByteDance na temat odkupienia operacji TikToka w USA i innych krajach anglojęzycznych. Microsoft potwierdził informację o prowadzeniu negocjacji na ten temat.

Próba przejęcia kontroli nad TikTok jest kolejnym przykładem usiłowania zmonopolizowania przez przedsiębiorstwa amerykańskie najważniejszych kanałów wymiany informacji w Internecie. Słabnące mocarstwo próbuje utrzymać kontrolę nad wyszukiwarkami, portalami handlowymi i informacyjnymi przy pomocy swych służb specjalnych. Mechanizmy te opisał Edward Snowden, współpracownik National Security Agency (NSA), który w 2013 uciekł z USA do Hong Kongu. Wiele informacji na ten temat opublikowała także Wikileaks, którego przywódcę, Australijczyka Juliana Assange’a, starają się zniszczyć wszelkimi środkami władze amerykańskie (obecnie trwa rozprawa ekstradycyjna przetrzymywanego w zależnej od USA Wielkiej Brytanii dziennikarza, a stan jego zdrowia stale się pogarsza).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.