Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakaz TikTok w USA

Strategia i polityka, Służby państwowe, 08 sierpnia 2020

6 sierpnia 2020 prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald J. Trump wydał Polecenie Wykonawcze (Executive Order) w sprawie popularnego medium społecznościowego TikTok należącego do ByteDance z ChRL. TikTok posiada olbrzymią bazę użytkowników, ocenianą na 1,2 mld na całym świecie, w tym 175 mln w USA. Aplikacja służy głównie do wymiany krótkich filmików.

Według amerykańskiego rządu, przy okazji program zbiera wiele dodatkowych informacji, czego nie są świadomi jego użytkownicy. Mają być rejestrowane m.in. dane o korzystaniu z innych programów zainstalowanych na danym smartfonie, w tym historia odwiedzanych stron internetowych i dane o tematach wyszukiwania oraz informacje o lokalizacji użytkownika. Dane mają być przesyłane do serwerów na terenach kontrolowanych przez ChRL. W związku z tym już wcześniej wprowadzono w USA zakaz wykorzystywania TikTok na smartfonach należących do agend federalnych i wojska.

Najnowszy Executive Order nakazuje zaprzestanie wszelkich operacji biznesowych osób fizycznych i prawnych z właścicielem TikToka – ByteDance, spółką zarejestrowaną w Pekinie, w ciągu 45 dni. Oznacza to w praktyce zakaz używania po tym terminie TikToka na obszarach znajdujących się pod jurysdykcją USA.

Polecenie prezydenta USA jest kolejną odsłoną wojny handlowej USA z ChRL, której wcześniejszą ofiarą stał się Huawei. Smaczku całej sprawie dodaje fakt ujawnienia przez media amerykańskie prowadzenia przez Microsoft rozmów z ByteDance na temat odkupienia operacji TikToka w USA i innych krajach anglojęzycznych. Microsoft potwierdził informację o prowadzeniu negocjacji na ten temat.

Próba przejęcia kontroli nad TikTok jest kolejnym przykładem usiłowania zmonopolizowania przez przedsiębiorstwa amerykańskie najważniejszych kanałów wymiany informacji w Internecie. Słabnące mocarstwo próbuje utrzymać kontrolę nad wyszukiwarkami, portalami handlowymi i informacyjnymi przy pomocy swych służb specjalnych. Mechanizmy te opisał Edward Snowden, współpracownik National Security Agency (NSA), który w 2013 uciekł z USA do Hong Kongu. Wiele informacji na ten temat opublikowała także Wikileaks, którego przywódcę, Australijczyka Juliana Assange’a, starają się zniszczyć wszelkimi środkami władze amerykańskie (obecnie trwa rozprawa ekstradycyjna przetrzymywanego w zależnej od USA Wielkiej Brytanii dziennikarza, a stan jego zdrowia stale się pogarsza).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.