Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rośnie napięcie grecko-tureckie

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 09 sierpnia 2020

6 sierpnia 2020 Egipt i Grecja podpisały porozumienie o granicach ich wyłącznych stref ekonomicznych we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jego dno potencjalnie jest bardzo zasobne w gaz ziemny i ropę naftową, co budzi ostre spory. Umowa jest następstwem podpisania podobnego porozumienia przez Turcję i Libię w zeszłym roku, bez uwzględnienia roszczeń strony greckiej i egipskiej.

Podział wschodniej części Morza Śródziemnego na wyłączne strefy ekonomiczne. Szczególnie kontestowane są akweny wokół Cypru, którego północna część jest okupowana przez Turcję od lat 1970. / Grafika: SouthFront

W czerwcu 2020 Grecja podpisała umowę o granicach wyłącznych stref ekonomicznych z Włochami, co zakończyło długi spór o prawa do połowów na Morzu Jońskim.

Wcześniejsze próby odwiertów tureckich spotkały się z gwałtowną reakcją Grecji i postawieniem floty greckiej w stan podwyższonej gotowości. Oba zainteresowane państwa próbowały rozmów, ale według strony tureckiej nie przyniosły one żadnych rezultatów. W związku z tym 7 sierpnia prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił wznowienie odwiertów u południowo-wschodnich wybrzeży Turcji przez statek Barbaros Hayrettin.

Grecja w swoich roszczeniach powołuje się na położenie zamieszkanej wyspy Kastelorizo u południowo-wschodnich wybrzeży Turcji, która ma pozwalać na praktyczne włączenie do wyłącznej strefy ekonomicznej całego akwenu pomiędzy Rodos a Cyprem. To zaś z oczywistych względów jest odrzucane przez Turcję.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.