Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Talisman Sabre

Strategia i polityka, 20 lipca 2009

Trwają australijsko-amerykańskie manewry Talisman Sabre 2009. Po pierwszych kilku dniach, ćwiczeń sztabowych i morskich, od 17 lipca trwają ćwiczenia lądowe, rozpoczęte desantem.

Transportery LAV-25, zaraz po wyładowaniu z poduszkowców / Zdjęcie: USMC

Talisman Sabre, to jedne z największych ćwiczeń wojskowych w Australii. Odbywają się co 2 lata, od 2001. Obecne, podobnie jak poprzednie, urządzone zostały z dużym rozmachem. Bierze w nich udział ponad 20 tys. amerykańskich marynarzy i Marines (głównie rezerwistów) oraz 10 tys. zawodowych żołnierzy z Australii.

Celem manewrów jest szkolenie żołnierzy w operacjach wymuszania pokoju. Pierwszy etap - trwający od 6 lipca - objął działania sztabowe i morskie: przygotowania do desantu. Podobnie jak poprzednie, odbył się na poligonie morsko-lądowym Shoalwater Bay.

17 lipca rozpoczął się etap lądowy. Pierwszorzutowe oddziały zostały wyładowane na brzeg, bezpośrednio z amfibii AAV-7A1, a ciężki sprzęt z poduszkowców. Desant odbywał się jednocześnie z 5 okrętów; 3 amerykańskich - USS Essen (LHD 2), USS Denver (LPD 9) i USS Tortuga (LSD 46) - oraz 2 australijskich, HMAS Kanimbla i HMAS Darwin. Ćwiczenia będą trwać prawie do końca miesiąca.

Talisman Sabre jest wyrazem bliskich stosunków wojskowych Australii i USA. W istocie, choć w o wiele mniejszym stopniu, niż w przypadku Japonii i Korei Południowej, bezpieczeństwo Australii zależy od wsparcia Waszyngtonu. Znamiennym jest również, że większość kluczowych typów uzbrojenia, w tym czołgi podstawowe (M1A1 Abrams), transportery opancerzone (M113) i samoloty bojowe (F-111, F/A-18, a w przyszłości F-35) pochodzą z USA.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.