Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Historyczny lot z Izraela do ZEA

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 01 września 2020

Wczoraj, 31 sierpnia, odbył się pierwszy w historii lot komercyjny między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. To efekt porozumienia o nawiązaniu formalnych stosunków dyplomatycznych między tymi dwoma krajami, ogłoszonego w połowie sierpnia.

Delegacja urzędników izraelskich i amerykańskich po lądowaniu w Abu Zabi / Zdjęcie: MSZ Izraela

Należący do El Al Boeing 737-900 Kiryat Gat, z napisami pokój (w językach arabskim, angielskim i hebrajskim) nad kabiną załogi wystartował z Tel Awiwu o 11:21 czasu miejscowego. Po starcie samolot skierował się na wschód, a nie na zachód nad Morze Śródziemne, jak to miało miejsce dotychczas. Pilot Tal Becker z dumą ogłosił, że to historyczny moment, ponieważ samolot El Al po raz pierwszy w historii wleciał w saudyjską przestrzeń powietrzną. Dzięki temu lot do Abu Zabi będzie trwał tylko 3 godziny i 20 minut, a nie ponad 7 godzin, dookoła Półwyspu Arabskiego.

Na pokładzie pasażerom podano potrawy kuchni bliskowschodniej, a dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Zdrowia wręczył im maseczki z flagami Izraela i ZEA. Wśród podróżujących byli przedstawiciele izraelskiego rządu i amerykańskiej administracji, z Jaredem Kushnerem, specjalnym doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa, na czele.

Samolot wylądował na międzynarodowym lotnisku w Abu Zabi o 15:38 czasu lokalnego. Gości powitała delegacja miejscowych urzędników, której przewodził Anwar Gargash, minister stanu ds. zagranicznych ZEA. Właśnie zakończyliśmy historyczny lot, pierwszy w historii lot komercyjny z Izraela do kraju regionu Zatoki Perskiej. Miejmy nadzieję, że będzie to pierwszy z wielu. Historyczne było również udzielenie przez Królestwo Arabii Saudyjskiej pozwolenia na izraelski lot komercyjny w swojej przestrzeni powietrznej – powiedział Jared Kushner.

Mimo nazwania lotu komercyjnym, zwykli obywatele nie mogli zarezerwować miejsca w samolocie lecącym do Abu Zabi. Nie był to też pierwszy lot na tej trasie, ponieważ Etihad Airways wykonały ostatnio kilka lotów samolotów towarowych do Tel Awiwu.

Flota Boeingów 737 El Al jest w większości uziemiona, dlatego też przed historycznym rejsem do Abu Zabi konieczne było przywrócenie Kiryat Gat zdatności do lotu. W dodatku piloci izraelskich linii latający tym typem są na bezpłatnych urlopach i załoga wyznaczona do historycznego lotu musiała przejść szkolenie wznawiające w symulatorze.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.