Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemiecki kosmodrom na Morzu Północnym

Astronautyka, Strategia i polityka, 12 września 2020

BBC podało informację o planowaniu przez Republikę Federalną Niemiec budowy kosmodromu na Morzu Północnym. Projekt jest bardzo aktywnie popierany przez Federację Przemysłu Niemieckiego (BDI), która widzi w pływającym startowisku możliwość wynoszenia małych satelitów przy użyciu rakiet nośnych, aktualnie projektowanych przez kilka przedsiębiorstw niemieckich.

Jednym z głównych propagatorów własnego kosmodromu jest Isar Aerospace, która planuje pierwszy start swojej dwustopniowej rakiety w przyszłym roku. Ciekawostką jest to, że jednym z jej doradców jest Bulent Altan, były zastępca szefowej SpaceX.

Nocny start włoskiego satelity telekomunikacyjnego SIRCAL 1B z platformy Ocean Odyssey 20 kwietnia 2009 / Zdjęcie: Sea Launch

Dla rozpoczęcia działań oczekuje się wkładu rządu niemieckiego w wysokości 30 mln euro. Dodatkowo władze mają wynegocjować warunki wykorzystania wód Morza Północnego i zapewne Morza Norweskiego do prowadzenia działalności kosmicznej.

Należy zwrócić uwagę, że Norwegia użytkuje własny kosmodrom – na wyspie Andoya. Także Zjednoczone Królestwo planuje budowę startowiska w Szkocji, a Hiszpania rozważa usytuowanie ośrodka lotów kosmicznych na Wyspach Kanaryjskich.

W niemieckim projekcie mówi się o mobilnym stanowisku startowym, a więc prawdopodobnie w grę wchodzi pływająca platforma lub pływająca platforma z możliwością posadowienia podpór na dnie Morza Północnego, które w wielu miejscach jest stosunkowo płytkie. Oczywiście w każdym z tych przypadków zostaną wykorzystane doświadczenia z eksploatacji platform wiertniczych i farm wiatrowych na tym akwenie.

W latach 1994 - 2014 do startów w kosmos wykorzystywano platformę Ocean Odyssey, należącą do zarejestrowanej w Szwajcarii Sea Launch, której udziałowcami były: Boeing Commercial Space z USA, RKK Energia z Rosji, Aker Kvaerner z Norwegii i Biuro Konstrukcyjne Jużnoje/Jużmasz z Ukrainy, dostarczające rakiety nośne Zenit-3SL. W 2009 Sea Launch ogłosiła bankructwo i jej aktywa przejęła RSC Energia. W 2018 Sea Launch została kupiona przez rosyjskie konsorcjum S7Group, ale do tej pory nie wznowiono działalności, a od wielu lat platforma Ocean Odyssey wraz ze statkiem dowodzenia przebywa we Władywostoku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.