Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MSPO – ważny i potrzebny

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 września 2020

Organizator MSPO 2020 podsumował tę wyjątkową, zorganizowaną w warunkach pandemii, pod nadzorem sanitarnym, imprezę. Tegoroczny Salon zgromadził 185 wystawców z 15 krajów, w tym elitę producentów uzbrojenia rakietowego – od Raytheona i Lockheed Martin z USA po brytyjską część MBDA. Przez trzy dni wystawę odwiedziło kilka tysięcy gości. Najlepszym jej podsumowaniem mogą być słowa, które wypowiedział podczas uroczystości otwarcia Jeremy Quin, minister do spraw zamówień obronnych Zjednoczonego Królestwa, przewodniczący brytyjskiej delegacji organizującej podczas MSPO Wystawę Narodową: - Jakim wielkim zaszczytem jest być tu dziś z Wami. W wielkiej Brytanii zawsze jesteśmy pod wielkim wrażeniem wytrzymałości i determinacji Polaków. Ich przykłady można mnożyć patrząc na wieloletnią historię narodu. Zatem nie jest żadnym zaskoczeniem, że – pomimo wszystkich wyzwań przed którymi stoi świat – to właśnie Polska daje przykład organizując najwyższej klasy targi. Liczby może są bardziej skromne, od tych, do których się przyzwyczailiśmy, ale jakość jak zawsze wysoka.

Zdjęcie: Targi Kielce

Jednym z ostatnich akcentów XXVIII MSPO było wręczenie nagród DEFENDER. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Radę Programową targów. Dodatkowym punktem podczas uroczystej gali są także nagrody przyznawane m.in. przez Wojsko Polskie.

Uroczysta gala, podczas której przyznawane są nagrody DEFENDER, to także czas podsumowań tegorocznej edycji targów. Jak podkreślił prezes Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń, o takie podsumowanie w tym roku jest wyjątkowo trudno. – Niełatwe to dla nas podsumowanie... Sukces czy porażka? Także rozmowy z Państwem, naszymi Wystawcami przynoszą to samo pytanie. Czas pokaże jak wiele wynieśliśmy z tego wydarzenia. Jednak już dzisiaj mogę, powiedzieć, że warto było zawalczyć o tę jedyną w tym roku wystawę branży obronnej w Europie – powiedział prezes Mochoń.

Nagrody DEFENDER trafiły do:

- Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (lider) i Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego za e-NOSP – sieciocentryczny system zarządzania gotowością urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych z wykorzystaniem teletransmisji danych,

- Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (lider) i Autocomp Management za autonomiczny symulator szkolenia strzelców przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego PIORUN,

- ZURAD za RobUV.

 Podczas uroczystej gali przyznano także nagrodę Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (wyróżnienie trafiło do 4. Regionalnej Bazy Logistycznej z Wrocławia za stanowisko kontrolno-naprawcze SKN-1Z celownika DNRS/288 systemu kierowania ogniem wieży HITFIST 30 mm KTO Rosomak), a także Nagrodę Główną Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (tu nagroda trafiła do Inspektoratu Marynarki Wojennej z DG RSZ). Organizatorzy targów docenili Wystawę Sił Zbrojnych. Medale odebrali przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, DG RSZ i Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, który jak co roku był koordynatorem Wystawy. W tym miejscu słowa szczególnego podziękowania skierowano do płk. Grzegorza Lisowskiego, z-cy Szefa Służb Technicznych IW SZ.

Podczas tegorocznego MSPO słowo bezpieczeństwo było odmieniane przez wszystkie przypadki. Starania Targów Kielce w tym aspekcie docenił, podsumowując 3 targowe dni na uroczystej gali, osobiście zaangażowany w organizację Salonu, sekretarz stanu w MON Sebastian Chwałek, przewodniczący Rady Programowej MSPO:

- Jest to dobry moment do podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że pomimo obecnego stanu epidemicznego mogliśmy zgodnie z wieloletnią tradycją spotkać się we wrześniu w Kielcach i rozmawiać na tematy związane z obronnością i uzbrojeniem. Specjalne podziękowania pragnę skierować do organizatorów i gospodarzy Salonu, do pana prezesa Andrzeja Mochonia i wszystkich pracowników Targów Kielce oraz do władz miejskich i lokalnych. Dziękuje za umożliwienie nam udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz za gościnność i zapewnienie środków bezpieczeństwa, które na każdym kroku mieliśmy okazję obserwować.

W walkę o tegoroczny MSPO zaangażowali się świętokrzyscy posłowie, przedstawiciele rządu i władze miasta. Szczególną rolę we wsparciu Salonu odegrał prezydent Kielc, Bogdan Wenta. Miasto, by wesprzeć Targi Kielce, zrezygnowało m.in. z części dywidendy należnej za 2019.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.