Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Serbia nie ćwiczy na Białorusi

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Publikacje, 12 września 2020

Serbia – wbrew informacjom niektórych mediów (w tym polskich) – nie bierze udziału w ćwiczeniach wojskowych na Białorusi nazwanych Słowiańskie Braterstwo 2020 (od 10 do 15 września).

Belgrad ogłosił oficjalnie, że na okres 6 najbliższych miesięcy wycofał się ze wszystkich zaplanowanych uprzednio manewrów wojskowych w układzie międzynarodowym. Decyzję tę podjął rząd serbski 9 września. Minister obrony Serbii – Aleksandar Vulin oświadczył przedstawicielom belgradzkim mediów, że stało się tak na skutek bezprecedensowej presji (jego zdaniem – niepotrzebnej) ze strony Unii Europejskiej, o której członkostwo stara się Belgrad.

Uczestnictwo w ćwiczeniach – powiedział Vulin – miałoby wpływ na europejską przyszłość Serbii. Wobec tego, w interesie zachowania pełnej neutralności kraju, co zadekretował parlament, i redukcji konsekwencji międzynarodowych, podjęto zobowiązanie o całkowitym wstrzymaniu aktywności militarnej z sojusznikami Serbii (czyli z Białorusią i Rosją) w okresie półrocznym. Minister stwierdził, że w tej sposób Belgrad omija konsekwencje spodziewanych intensywnych ataków na Serbię na polu politycznym i gospodarczym, a na dodatek działa w interesie Serbów zamieszkujących Kosowo oraz tych w Bośni i Hercegowinie. 

Kontyngent żołnierzy sił specjalnych Serbii uczestniczy w operacjach konwojowych, zapewniającym bezpieczeństwo statkom kursującym u wybrzeży Somalii / Zdjęcie: EU Navfor

Wstrzymanie udziału Serbii w ćwiczeniach wojskowych obejmuje także przedsięwzięcia NATO, natomiast Belgrad uczestniczyć będzie jedynie w międzynarodowych operacjach pokojowych. Zastrzega sobie jednak możliwość tymczasowego zawieszenia swojej w nich partycypacji.

Serbskie ministerstwo obrony wylicza, że w okresie ostatnich 3 lat siły zbrojne Belgradu brały udział w 3248 przedsięwzięciach z partnerami i sojusznikami. W tym w 98 międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych, które w 25 przypadkach miały miejsce na terenie Serbii, a 67 razy za granicą. 6 ćwiczeń odbywało się zaś jednocześnie w kraju i za granicą.

Obecnie 258 żołnierzy serbskich pełni służbę w 5 operacjach pokojowych Narodów Zjednoczonych (177 w Libanie, 76 w Republice Środkowoafrykańskiej, 3 na Cyprze, 1 w Kongo i 1 na Bliskim Wschodzie). Dodatkowo 18 żołnierzy Belgradu bierze udział w operacjach Unii Europejskiej (11 w Somalii i 7 w Republice Środkowoafrykańskiej).

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.