Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieudany start Astry

Astronautyka, Wypadki, 13 września 2020

Tuż przed północą 11 września 2020 czasu miejscowego z alaskańskiego Pacific Spaceport Complex wystartowała rakieta Astra 3.1. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Zawiódł silnik pierwszego stopnia rakiety.

Start rakiety Astra 3.1 z kosmodromu Pacific Spaceport Complex na Alasce / Zdjęcie: Astra

Według dostępnych informacji, w trakcie wznoszenia pojawiła się anomalia w pracy silnika pierwszego stopnia. Spowodowało to jego wyłączenie i upadek rakiety w pobliżu kosmodromu.

Astra jest start-upem, który chce wejść na rynek wynoszenia małych satelitów. Stały rozwój technologii i związana z tym miniaturyzacja podzespołów elektronicznych i sensorów (np. kamer i aparatów fotograficznych) pozwala na budowę satelitów o potencjale przewyższającym wcześniejsze modele, ale o znacząco mniejszej masie, co zmniejsza koszty wynoszenia tych obiektów na orbitę wokółziemską.

W Polsce rozwijana jest przez Instytut Lotnictwa rakieta Bursztyn o podobnych potencjalnych możliwościach, jak Astra. Głównym celem tego projektu jest opracowanie specjalnego paliwa stałego spalanego w tlenie uzyskiwanym z nadtlenku wodoru. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania rakiety w porównaniu do systemów wykorzystujących skroplony wodór i tlen lub metan, jak w przypadku SpaceX.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.