Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dwa MiG-29 rozbiły się w Libii

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 13 września 2020

Zastępca dyrektora wywiadu US Africa Command, adm. Heidi Berg poinformował, że w ostatnich tygodniach w Libii rozbiły się co najmniej dwa myśliwce MiG-29 pilotowane przez rosyjskich kontraktorów. Korespondent AI-Monitor w Pentagonie, Jared Szuba podał na Twitterze, że jeden wypadek miał miejsce 29 czerwca, a drugi 7 września 2020. Berg twierdzi, że rosyjskie myśliwce w Libii brały udział w lotach bojowych.

Szczątki myśliwca MiG-29, który rozbił się w Libii / Zdjęcie: via YouTube

AFRICOM uważa, że rosyjskie samoloty były pilotowane przez pracowników prywatnego przedsiębiorstwa wojskowego sponsorowanego przez Rosję, tzw. Grupy Wagnera. Wspiera ona Libijską Armię Narodową (LNA) w walce z rządem porozumienia narodowego wspieranym m.in. przez Turcję. Rosyjskie myśliwce MiG-29 i bombowce frontowe Su-24 przybyły do Libii z Rosji w maju 2020, po przelocie przez Iran i Syrię. Zostały przemalowane w celu zakamuflowania kraju ich pochodzenia.

7 września MiG-29 został zestrzelony prawdopodobnie przez pocisk z wyrzutni przeciwlotniczej MIM-33 Hawk (zapewne zmodernizowanej i obsługiwanej przez Turków). W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i film nakręcony przez jego pilota. Mówi on po rosyjsku, że został zestrzelony 70 km od bazy (prawdopodobnie Al-Jufra), a samolot rozbił się 45 km od niej.

Pilot katapultował się na wysokości ok. 700 m. Wylądował 200-250 m od wraku. Został później ewakuowany śmigłowcem Mi-24.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.