Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Black Widow 2020 z AGGRON

Marynarka wojenna, 18 września 2020

W dn. 13-19 września na Północnym Atlantyku odbywają się manewry morskie Black Widow 2020, w których okręty US Navy ćwiczą walkę z zagrożeniem ze strony okrętów podwodnych.

Śmigłowiec MH-60R Sea Hawk z Helicopter HSM 46, operującego z okrętu desantowego USS Wasp przygotowuje się do opuszczenia sonaru w trakcie ćwiczeń Black Widow 2020 / Zdjęcie: US Navy,  Mass Communication Specialist 2nd Class Eric Shorter

W ostatnich dwóch dekadach US Navy ograniczyła ćwiczenia w zwalczaniu OP, gdyż zagrożenie ze strony Rosji było minimalne (Amerykanie chętnie pomogli złomować 201 atomowych OP wprowadzonych do użytkowania jeszcze w czasach sowieckich), a zagrożenie ze strony ChRL czy KRL-D było minimalne. Jednak w ostatnich latach US Navy zaobserwowała zwiększoną aktywność rosyjskich atomowych okrętów podwodnych na wodach Atlantyku i Pacyfiku, w dużym stopniu związaną w wprowadzaniem do służby nowych okrętów-nosicieli rakiet balistycznych i nowych okrętów myśliwskich, w USA klasyfikowanych jako hunter-killer.

W związku z tym w celu usprawnienia szkolenia w zwalczaniu zagrożeń spod wody, na wzór metod stosowanych od lat w USAF, US Navy w ramach Undersea Warfighting Development Center (UWDC) utworzyła specjalną jednostkę agresorów podwodnych AGGRON, o czym poinformował oficjalny magazyn amerykańskich sił podwodnych Undersea Warfare w połowie 2019.

Według aktualnie dostępnych danych w ćwiczeniach Black Widow 2020 biorą udział dwa atomowe okręty podwodne z jednostki AGGRON, które symulują działania wrogich okrętów. W manewrach bierze udział, wchodząca w skład 2. Floty, grupa bojowa okrętu desantowego USS Wasp (LHD-1) typu Wasp z niszczycielami USS Arleigh Burke (DDG-51) i USS McFaul (DDG-74), typu Arleigh Burke, śmigłowce z Helicopter Marine Strike Squadron (HSM) 46 i samoloty patrolowe / zwalczania okrętów podwodnych P-8A Poseidon.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.