Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zderzenie F-35B z KC-130J

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 30 września 2020

Wczoraj po południu, ok. 16:00 czasu lokalnego myśliwiec piechoty morskiej F-35B ćwiczył uzupełnianie paliwa z tankowca KC-130J. Operacja odbywała się nad hrabstwem Imperial w Kalifornii. W trakcie tankowania F-35B uderzył w lewe skrzydło KC-130J.

Latający tankowiec Lockheed Martin KC-130J po awaryjnym lądowaniu. Widać uszkodzone śmigła i silniki oraz brak zewnętrznego zasobnika do tankowania pod lewym skrzydłem, który urwał się zapewne podczas zderzenia z F-35B. W miejscu, w którym się znajdował, widoczny jest silny strumień wyciekającego paliwa / Zdjęcie: facebook – Boneyard Safari

Uszkodzenia myśliwca okazały się na tyle poważne, że jego pilot musiał się katapultować. Udało mu się bezpiecznie wylądować. Odniósł jednak obrażenia i trafił do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wrak F-35B znaleziono w pobliżu Salton City. Niedaleko znajduje się Naval Air Facility El Centro.

KC-130 też został uszkodzony w wyniku zderzenia. Jego pilot informował kontrolę naziemną o utracie dwóch silników i wycieku paliwa. Zdecydował się na awaryjne lądowanie. Samolot wylądował ze schowanym podwoziem na polu marchwi niedaleko regionalnego lotniska Jacqueline Cochran w pobliżu Thermal. W efekcie uszkodzeniu uległ kadłub oraz silniki i śmigła (najbardziej na prawym skrzydle). Ośmiu członkom załogi tankowca nic się nie stało.

Po zderzeniu F-35B z ziemią wybuchł pożar. Sfilmował go przypadkowy świadek z samochodu terenowego przemierzającego pustynne tereny w rejonie Coachella Valley / Zdjęcie: via Instagram – aviationdaily

Rozbity samolot wielozadaniowy stealth Lockheed Martin F-35B należał do US Marine Corps. Na stałe bazował w bazie Iwakuni w Japonii. Do feralnego lotu wystartował z bazy (MCAS) Yuma, do której miał powrócić po zakończeniu treningu.

Rozbity latający tankowiec to Lockheed Martin KC-130J, nr rej. 166765, nr ser. 5565. Także wchodził w skład USMC. Był przydzielony do Marine Aerial Refueler Transport Squadron 352 (VMGR-352) w MCAS Miramar w Kalifornii.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.