Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tianwen 1 zrobił selfie

Astronautyka, Strategia i polityka, 02 października 2020

Wczoraj, 1 października 2020, od chińskiej sondy marsjańskiej Tianwen 1, znajdującej się w połowie drogi do celu, oddzielił się mały czujnik, który wykonał jej zdjęcia. Zdjęcia o rozdzielczości 800x600 i 1600x1200 zostały przesłane do sondy przez WiFi. Ta z kolei przesłała je na Ziemię.

Chińska sonda marsjańska Tianwen 1 na tle czerni Wszechświata. Na złotej folii widać napyloną flagę ChRL, umieszczoną tam z okazji Święta Narodowego / Zdjęcie: CNSA

1 października Chińczycy obchodzą jedno z najważniejszych świąt publicznych – Święto Narodowe. To dzień upamiętniający proklamację Chińskiej Republiki Ludowej w 1949. Święto Narodowe w Chinach obchodzone jest przez tydzień, do 7 października. Okres ten nazywany jest Złotym Tygodniem.

To właśnie z okazji Święta Narodowego Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) przeprowadziła operację z wykonaniem i przesłaniem zdjęć. Widać na nich nie tylko sondę z lądownikiem i łazikiem marsjańskim, ale przed wszystkim małą (o wymiarach 39x26 cm) flagę ChRL. CSNA podała, że masa flagi wynosi 144 g. Napylono ja na złotą folię ochronną.

Masa czujnika wynosi 950 g. Aparat z dwoma szerokokątnymi obiektywami wykonywał zdjęcia co sekundę. Część z nich opublikowała CSNA.

Chiny wystrzeliły sondę Tianwen 1 kilka miesięcy temu – 23 lipca. Plany przewidują, że dotrze ona na Marsa w lutym 2020. Obecnie sonda znajduje się ponad 24 mln km od Ziemi.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.