Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Miny w Cieśninach Duńskich

Marynarka wojenna, 05 października 2020

NATO Mine Countermeasures Group 1 (SNMCMG1) przeprowadziła w Cieśninie Kattegat operację wykrywania min, które jeszcze pozostały po II wojnie światowej. Akwen Wielkiego Bełtu był szczególnie minowany przez lotnictwo brytyjskie w celu ograniczenia swobody żeglugi z Trzeciej Rzeszy do baz w Norwegii. Zrzucono kilka tysięcy min, z których jeszcze wiele nie zostało odnalezionych.

Nurkowie SNMCMG1 przed zejściem pod wodę w trakcie akcji wykrywania min w Cieśninach Duńskich / Zdjęcie: MARCOM

W związku z tym w oparciu o mapy udostępniane przez Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii) prowadzone są poszukiwania i neutralizacja min.

W trakcie ostatniej operacji, która odbyła się w dniach 21-24 września, na akwenie o powierzchni 43 km kwadratowych wykryto 72 minopodobne obiekty, z których 13 okazało się rzeczywistymi minami.

Operacje tego typu są prowadzone stale od czasów II wojny światowej, także w polskiej strefie odpowiedzialności. Jednak w Cieśninach Duńskich szczególnym utrudnieniem jest ciągły ruch piasku i mułu na dnie płytkiego morza, co powoduje odkrywanie, ale i ukrywanie niebezpiecznych obiektów.

Lokalizacje wykrytych min zostały przekazane duńskiej marynarce wojennej, co pozwoli na aktualizację zagrożeń podwodnych i możliwość ostrzegania przed nimi rybaków, statków oraz nurków.

W skład SNMCMG1 wchodzą niszczyciele min: norweski Måløy (M 342), typu Oksøy, estoński Admiral Cowan (M313), typu Sandown, niemiecki Grömitz (M1064) typu Frankenthal, belgijski Crocus (M 917), łotewski Imanta (M04)i holenderski Schiedam (M860), wszystkie typu Tripartite oraz okręt flagowy litewski stawiacz min Jotvingis (N52), typu Vidar.  Operacja była wspierana także przez fiński niszczyciel min Vahterpaa (42), typu Katanpää, mimo, że Finlandia nie jest członkiem NATO.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.