Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Miny w Cieśninach Duńskich

Marynarka wojenna, 05 października 2020

NATO Mine Countermeasures Group 1 (SNMCMG1) przeprowadziła w Cieśninie Kattegat operację wykrywania min, które jeszcze pozostały po II wojnie światowej. Akwen Wielkiego Bełtu był szczególnie minowany przez lotnictwo brytyjskie w celu ograniczenia swobody żeglugi z Trzeciej Rzeszy do baz w Norwegii. Zrzucono kilka tysięcy min, z których jeszcze wiele nie zostało odnalezionych.

Nurkowie SNMCMG1 przed zejściem pod wodę w trakcie akcji wykrywania min w Cieśninach Duńskich / Zdjęcie: MARCOM

W związku z tym w oparciu o mapy udostępniane przez Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii) prowadzone są poszukiwania i neutralizacja min.

W trakcie ostatniej operacji, która odbyła się w dniach 21-24 września, na akwenie o powierzchni 43 km kwadratowych wykryto 72 minopodobne obiekty, z których 13 okazało się rzeczywistymi minami.

Operacje tego typu są prowadzone stale od czasów II wojny światowej, także w polskiej strefie odpowiedzialności. Jednak w Cieśninach Duńskich szczególnym utrudnieniem jest ciągły ruch piasku i mułu na dnie płytkiego morza, co powoduje odkrywanie, ale i ukrywanie niebezpiecznych obiektów.

Lokalizacje wykrytych min zostały przekazane duńskiej marynarce wojennej, co pozwoli na aktualizację zagrożeń podwodnych i możliwość ostrzegania przed nimi rybaków, statków oraz nurków.

W skład SNMCMG1 wchodzą niszczyciele min: norweski Måløy (M 342), typu Oksøy, estoński Admiral Cowan (M313), typu Sandown, niemiecki Grömitz (M1064) typu Frankenthal, belgijski Crocus (M 917), łotewski Imanta (M04)i holenderski Schiedam (M860), wszystkie typu Tripartite oraz okręt flagowy litewski stawiacz min Jotvingis (N52), typu Vidar.  Operacja była wspierana także przez fiński niszczyciel min Vahterpaa (42), typu Katanpää, mimo, że Finlandia nie jest członkiem NATO.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.