Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Celne lądowania w Narwi

Imprezy branżowe, Lotnictwo cywilne, 05 października 2020

Lotnisko Pronaru w Narwi było w miniony weekend areną zmagań 50 pilotów szybowcowych, którzy rywalizowali podczas historycznej, pierwszej edycji zawodów o Puchar Prezesa Pronaru. Okazała nagroda trafiła w ręce Anny Koszut, która spośród wszystkich uczestników wykazała się największą precyzją podczas lądowania.

Impreza Pronaru w Narwii ma mieć charakter cykliczny, a główna nagroda będzie przechodnia / Zdjęcia: Pronar

Do podlaskiej Narwi, głównej siedziby organizatora przyjechali piloci z różnych części kraju. Wielu z nich to kursanci utworzonego pół roku temu Ośrodka Szkolenia Lotniczego Pronar. Mimo stosunkowo krótkiego funkcjonowania, ta prężnie działająca szkoła szybowcowa może się pochwalić kilkudziesięcioma kursantami, z których pierwsi uzyskali już licencję pilota. Ogólnopolskie zawody na celność lądowania to kolejny krok dla jeszcze wyraźniejszego zaznaczenia ośrodka na lotniczej mapie kraju. Formuła zawodów idealnie wpisywała się w specyfikę lotnictwa szybowcowego, gdzie pilot musi potrafić wylądować w przygodnym terenie.

Jak widać, jest zainteresowanie. Przecież nikt nie przyjechał tu z musu, ale z chęci, hobby i możliwości skorzystania z dobrego powietrza. I dobrej przestrzeni lotniczej, którą daje nasze przyzakładowe lotnisko. Latanie staje się dziś alternatywą dla młodych na spędzanie wolnego czasu – mówił nie kryjąc zadowolenia Sergiusz Martyniuk, prezes Pronaru.

Zawody wystartowały w piątek, 2 października. Na czas rywalizacji na pasie startowym pojawiła się linia, w którą za każdym razem celowali lądujący piloci. Odległość od niej przekładała się na ujemne punkty, a w rezultacie najlepszy wynik uzyskiwała ta osoba, która wylądowała najbliżej. Zadanie do łatwych nie należało, tym bardziej, że wietrzna pogoda nie rozpieszczała.

Jest to bardzo trudne. Nie każdy potrafi wylądować celnie, a przede wszystkim bez wcześniejszego przećwiczenia. A przecież każdy, kto tu przyjechał miał okazję wykonać tylko jedno zapoznanie z pasem startowym –  dodała Anna Chabuda, uczestnicząca w zawodach fizyk z Warszawy.

Ostatecznie najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie uczestniczka i sędzia zawodów – Anna Koszut, która w sobotnie popołudnie odebrała nagrodę z rąk prezesa Martyniuka. Ten podczas wręczania nagrody podkreślał, że przed zwyciężczynią otwiera się perspektywa dalszej kariery – od samolotów ultralekkich, po pracę jako pilot komunikacyjny.

Dla tych, którzy odwiedzili Narew w minioną sobotę, 3 października, Pronar przygotował jeszcze wyjątkową, oczywiście również lotniczą niespodziankę. Po pokazie szybowcowych akrobacji na pasie startowym pojawił się jeden z ostatnich egzemplarzy legendarnego odrzutowca TS-11 Iskra. Jego pokazowy lot zakończył imprezę, która ma mieć charakter cykliczny – puchar będzie przechodni (Zawody Szybowcowe w Narwi, 2020-09-28, Podniebne ambicje Pronaru, 2016-07-21).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.