Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test indyjskiego SMART

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 06 października 2020

Wczoraj, 5 października 2020, na poligonie na wyspie Abdul Kalam w Zatoce Bengalskiej indyjska DRDO (Defence Research and Development Organisation) przeprowadziła pierwszy test naddźwiękowego przeciwokrętowego pocisku dalekiego zasięgu SMART (Supersonic Missile Assisted Release of Torpedo). Test uznano za w pełni udany. Pocisk, wystrzelony ok. 11:45 czasu lokalnego, przeleciał wymaganą odległość i po odrzuceniu owiewki oddzieliła się od niego torpeda, która została wyhamowana specjalnym systemem spadochronowym (Velocity Reduction Mechanism, VRM).

Naddźwiękowy przeciwokrętowy pocisk dalekiego zasięgu SMART startuje z mobilnej wyrzutni na poligonie na wyspie Abdul Kalam w Zatoce Bengalskiej, 5.10.2020, 11:45 czasu lokalnego / Zdjęcie: DRDO

SMART startuje pionowo z mobilnej wyrzutni (prawdopodobnie projektowana jest też wersja pokładowa). DRDO nie ujawniło wysokości jego lotu, ale jest ona prawdopodobnie niewielka. Nieoficjalnie wiadomo, że zasięg pocisku wynosi ok. 650 km. Torpeda przenoszona przez pocisk ma zwalczać okręty podwodne. W związku z tym SMART będzie wchodzić w skład rozbudowanego systemu rozpoznania i wskazywania celów. Jego częścią będą zapewne nabyte od USA samoloty P-8I Poseidon.

Rozwój SMART rozpoczęto w 2016. Jako jego część bojową przyjęto TAL (Torpedo Advanced Light) Shyena. Torpeda jest wyposażona w system samonaprowadzania na cel. Jej zasięg wynosi 10 mil przy prędkości 33 w. i długotrwałości pływania 6 min.

Indyjscy analitycy podkreślają, że SMART to broń hybrydowa. Jej parametry przewyższają możliwości wszelkich dotąd znanych systemów przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych. Politycy indyjscy nie ukrywają, że ma to być odpowiedź na szybki rozwój floty podwodnej ChRL.

W rozwoju SMART, poza DRDO, uczestniczą Research Centre Imarat (RCI), Aerial Delivery Research and Development Establishment (ADRDE) oraz Naval Science and Technological Laboratory (NSTL).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.