Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udany test Cirkona

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 07 października 2020

Wczoraj, 6 października 2020, WMF FR przeprowadziła pierwszy pełny test pocisku hiperdźwiękowego kompleksu 3K22 Cirkon z wykorzystaniem fregaty Admirał Fłota Sowieckowo Sojuza Gorszkow. Okręt operował na Morzu Białym, a cel znajdował się w odległości 450 km, na Morzu Barentsa. Pocisk został wystrzelony o 7:15. W cel trafił po zaledwie 4,5 min. lotu. Oznacza to, że jego średnia prędkość wyniosła 1670 m/s.

Start hiperdźwiękowego pocisku 2M22 Cirkon z pokładu fregaty Admirał Gorszkow. Morze Białe, 6.10.2020, 7:15 / Zdjęcia: via MO FR

Dziś służba prasowa prezydenta FR opublikował fragment meldunku, który Władimirowi Putinowi złożył szef Sztabu Generalnego SZ FR Walierij Gierasimow. Wynika z niego, że testowany Cirkon leciał z prędkością maksymalną przekraczająca Ma8, osiągając maksymalną wysokość 28 km. Test uznano za całkowicie udany.

Testy Cirkona będą kontynuowane. Po ich pozytywnym zakończeniu kompleksy mają zostać oficjalnie przyjęte do uzbrojenia. Będą instalowane zarówno na okrętach nadwodnych, jak i podwodnych.

Wielozadaniowy kompleks rakietowy 3K22 Cirkon z operacyjnym pociskiem przeciwokrętowym 3M22 został opracowany przez WPK NPOM wchodzący w skład Korporacji Takticzeskoje rakietnoje woorużenie. Testy demonstratorów technologii pocisków rozpoczęto w 2015 z wykorzystaniem wyrzutni lądowej na poligonie w Nienoksie. Według nieoficjalnych źródeł, pierwsze strzelania Cirkona z fregaty Admirał Gorszkow przeprowadzono na przełomie 2019 i 2020. Cele były wówczas umieszczone na lądzie. Na 2021 zaplanowano pierwsze strzelania z okrętu podwodnego proj. 885 Siewierodwinsk.

Z wystąpienia prezydenta Putina z lutego 2019 wynika, że maksymalna prędkość Cirkona przekracza Ma9. Jego zasięg ma być większy niż tysiąc km. Pocisk może atakować zarówno cele nawodne, jak i lądowe. Jest wystrzeliwany z uniwersalnej wyrzutni 3S14, podobnie jak pociski samosterujące Kalibr i Oniks.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.