Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MELiSSA na French Open

Astronautyka, 09 października 2020

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) od prawie 30 lat prowadzi projekt Micro-Ecological Life Support System Alternative (MELiSSA), w ramach którego rozwijane są zaawansowane układy podtrzymywania życia i recyklingu przeznaczonych dla dalekich załogowych misji kosmicznych. W tych pracach bierze udział wiele instytucji naukowych i przedsiębiorstw z Europy i Kanady.

Schemat systemu odzysku wody prysznicowej i moczu, przeznaczonego dla dalekiej misji kosmicznej / Grafika: MELiSSA

Obecnie załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej co kilka miesięcy otrzymuje nowe transporty zapasów, co jednak nie jest praktyczne w przypadku dalszych misji załogowych. Szczególnie potrzebne są woda i tlen, bez których ludzie nie mogą żyć. Żywność można łatwo magazynować w kompaktowych pojemnikach, ale woda i tlen zużywają się szybko ze względu na stałą potrzebę oddychania i nawadniania organizmu. Przykładowo, na MSK woda z moczu jest odzyskiwana i po poddaniu oczyszczeniu poprzez parowanie i kondensację jest powtórnie wykorzystana jako woda pitna. Jednak proces ten nie ma 100% sprawności i w ramach kolejnych misji transportowych na MSK dostarczana jest dodatkowa woda i np. filtry do urządzeń odzyskujących.

W związku z tym w ramach projektu MELiSSA prowadzone są prace badawczo-rozwojowe nad wieloma tematami, które pozwalają na oszczędności energii, zużycia wody, zmniejszenia ilości odpadów, recykling odpadów czy odzysk wody i tlenu.

W celu sprawdzenia koncepcji recyklingu wody z pomocą ESA zbudowano system wykorzystania wody zużytej w trakcie brania kąpieli prysznicowej do spłukiwania WC. Taki system od 15 lat jest testowany w francusko-włoskiej stacji antarktycznej Concordia zarządzanej przez Polaire Francais Paul-Emile Victor (IPEV) i Programma Nazionale di Ricerche in Antartide (PNRA).

Kilka spółek zachodnioeuropejskich w oparciu o doświadczenia ESA rozwija układy recyklingu wody przeznaczone dla grup ludzi pracujących w odludnych miejscach z ograniczonym dostępem do wody. W celu rozpropagowania problemu oszczędzania wody w czasie tegorocznego turnieju tenisowego French Open wykorzystywany jest system odzysku wody prysznicowej do późniejszego wykorzystania w spłuczkach WC. Pozwala to na wykorzystanie do 80% szarej wody z pryszniców.

W oparciu o osiągnięcia programu MELiSSA trwają także prace nad wykorzystaniem szarej wody prysznicowej oraz z umywalek do zasilania zmywarek do naczyń. Kolejnym celem jest odzyskiwanie energii z ciepłej wody użytej w prysznicu i zmywarce. Jednak oczywistą barierą są koszty tych rozwiązań. Można jednak założyć, że z czasem systemy recyklingu wody mogą stać się standardowym wyposażeniem mieszkań i domów tak, jak to ma miejsce w przypadku wielu urządzeń AGD.

Komercjalizacja rozwiązań i doświadczeń z programu MELiSSA jest ciekawym przykładem wkładu nauki i inżynierii kosmicznej do codziennego życia ludzi na Ziemi.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.