Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niemcy zrezygnowały z karabinków MK 556

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 10 października 2020

Wczoraj, 9 września 2020, niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało o anulowaniu wyboru karabinka automatycznego C.G. Haenel MK 556 w przetargu realizowanym w ramach programu System Sturmgewehr Basiswaffe. Dotyczy on dostaw nowych karabinków automatycznych dostosowanych do nabojów 5,56 x 45 mm NATO. Mają one zastąpić niezbyt udane karabinki Heckler & Koch G36, używane przez Bundeswehrę od ponad 20 lat.

Karabinek automatyczny C.G. Haenel MK 556 / Zdjęcie: Haenel Defence

Protest przeciwko wynikowi przetargu złożył 30 września 2020 właśnie Heckler & Koch. Na 320 stronach jego prawnicy postawili 60 zarzutów. Najważniejsze z nich dotyczyły naruszenia przez CG Haenel praw patentowych w konstrukcji karabinka MK 556. BAAINBw(Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) uznał, że przynajmniej część z zarzutów może być prawdziwa, co skutkowało decyzją o rezygnacji z podpisania kontraktu z CG Haenel. Postępowanie ma zostać wznowione w najbliższym czasie.

Przetarg na następcę G36 został zainicjowany w 2017. W jego ostatniej fazie C.G. Haenel MK 556 rywalizował z dwiema konstrukcjami Heckler & Koch – HK416 i HK433. Ostatecznego wyboru dokonano 15 lipca 2020.

Przygotowywany kontrakt miał dotyczyć zakupu 120 tys. karabinków MK 556. Jego wartość miała wynieść 245 mln EUR. Podpisanie umowy planowano na koniec 2020.

Konstrukcja Haenel MK 556 (MK to Maschinenkarabiner) bazuje na karabinku AR-15. Jest oparta o mechanizm gazowy z krótkim ruchem tłoka gazowego, oddziałującego poprzez popychacz na górny występ suwadła. Długość karabinka – zależnie od wersji – wynosi od 781 do 923 mm, a masa od 3,35 do 3,6 kg. Komercyjną odmianą MK 556 jest półautomatyczny CR223.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.