Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Radar NATO na Wyspach Owczych?

Strategia i polityka, 11 października 2020

W Danii rozpoczęto dyskusję na temat przyszłości Wysp Owczych, terytorium zależnego położonego 400 km na północ od Szkocji. Wyspy mają strategiczne położenie w środku przesmyku pomiędzy Islandią a Norwegią, co może pozwalać na kontrolowanie ruchu wszelkiego typu jednostek morskich. W tym także rosyjskiej Floty Północnej w trakcie przechodzenia na Atlantyk.

Strategiczne położenie Wysp Owczych w środkowej części przesmyku pomiędzy Islandią a Norwegią / Grafika: Google Earth

Pomimo położenia tylko 500 km na południe od północnego koła podbiegunowego, dzięki Prądowi Zatokowemu (Golfsztrom) na Wyspach Owczych panuje  klimat umiarkowany chłodny, ze średnią temperaturą w zimie wynoszącą kilka stopni powyżej zera. Jednak lata tam są chłodne i występują częste opady deszczu.

Gospodarka wysp opiera się na hodowli łososi i pstrągów w fiordach, rybołówstwie na wodach otwartych oraz hodowli owiec. Znaczna część eksportu ryb hodowlanych trafia do Rosji i ChRL, co powoduje duże uzależnienie pomyślności 50-tysięcznej populacji od zmian politycznych na arenie międzynarodowej.

W tej sytuacji politycy duńscy zaczęli lobbować za budową systemu radiolokacyjnego pod auspicjami NATO. Jego eksploatacja generowałaby istotne wpływy do budżetu wysp, które pozwoliłaby na uniezależnienie się Wysp Owczych od upolitycznionego eksportu. Poza tym Duńczycy chcą doprowadzić do zawarcia umowy o wolnym handlu Wysp Owczych z Unią Europejską, co ma pozwolić na skierowanie większej części eksportu ryb oraz wełny i mięsa owiec na rynki unijne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.