Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Filipiny wybrały Sabrah

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 11 października 2020

Filipiński blog MaxDefense poinformował, że siły zbrojne Filipin na początku 2020 wybrały lekki czołg Sabrah izraelskiego Elbit Systems. Pierwsza partia pojazdów miała być warta ok. 30 mln USD. Ostatecznego kontraktu dotąd jednak nie zawarto ze względu na pandemię SARS-CoV-2.

Jedna z wersji czołgu lekkiego Sabrah izraelskiego Elbit Systems, oferowanego Filipinom, opartego na gąsienicowym podwoziu ASCOD 2 produkcji GDELS / Ilustracja: Elbit Systems

Konkurentami Izraelczyków w przetargu na lekki czołg dla armii filipińskiej były gąsienicowy czołg lekki K21-105 Hanwha-Otokar, niszczyciel czołgów Arma 105 i czołg średni Harimau indonezyjskiego PT Pindada. Elbit zaś pierwotnie oferował wersję czołgową ASCOD 2 i niszczyciel czołgów Pandur II z wieżą Oto Melara Hitfact 105 mm, oczywiście z własnymi podsystemami. Wtedy armia filipińska faworyzowała ofertę Hanwha-Otokar, która zapewniała najlepszy stosunek efektu do kosztu i montaż znacznej części czołgów na Filipinach. By konkurować z tą ofertą Elbit zaproponował zmodernizowane konstrukcje, oferowane jako lekki czołg Sabrah z własną wieżą z działem kal. 105 mmm, tym razem z systemem ładowania automatycznego, kompatybilnym z tymi, które można znaleźć w K21-105, Amra 105 i Harimau. Opracowano ją we współpracy z IDF Merkava Directorate MANTAK i przedsiębiorstwami z RPA.

Elbit w ofercie dla Filipin wykorzystał doświadczenia z projektowaniem systemów rozpoznania i dowodzenia (Combat NG) oraz zarządzania walką (BMS). Są one już wykorzystywane w uzbrojeniu wojsk filipińskich, m.in. w zmodernizowanych pojazdach opancerzonych M113A2, holowanych haubicach kal. 155 mm, samobieżnych haubicach ATMOS 155 mm i opancerzonych transporterach M113 z moździerzami. Elbit wygrał też niedawno przetarg na dostawę radiotelefonów opartych na oprogramowaniu E-Lynx, kompatybilnych z systemami C4 zainstalowanymi w czołgach lekkich Sabrah, co dodatkowo wzrasta szanse tej oferty.

 

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.