Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe czołgi i rakiety KRLD

Strategia i polityka, Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, 11 października 2020

Wczoraj, 10 października 2020 nad ranem odbyła się parada z okazji 75. rocznicy powstania Partii Robotniczej KRLD. Pokazano na niej m.in. czołgi podstawowe zupełnie nowego typu i nowe strategiczne rakiety balistyczne oraz wiele innych typów uzbrojenia. Parady z taką liczbą nowości nie było w Korei Północnej od lat.

Zupełnie nowe czołgi podstawowe, zaprezentowane w czasie parady, przypominają rosyjskie T-14 Armata. Mają podobne podwozia i wieże, a nawet układ systemów ofensywnych i obronnych

Nowe czołgi pokazane podczas parady zewnętrznie są podobne do rosyjskich T-14 Armata. Są wyposażone w wiele systemów obronnych, pasywnych i aktywnych. Na zdjęciach widać m.in. wzmocnienie górnej części wieży płytą o znacznej grubości i różne typy czujników.

Jedna z czterech nowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych pokazanych podczas parady. Analitycy oceniają, że w stosunku do poprzedników, zainstalowano w niej więcej głowic nuklearnych i celów pozornych. Zwiększenie zasięgu nie było potrzebne, bo już Hwasong-15 mógł zaatakować całe terytorium USA – głównego wroga KRLD

Inną ważną nowością była rakieta balistyczna o wielkości porównywalnej z największymi podobnymi konstrukcjami na świecie. Nowe rakiety są przewożone na 11-osiowych podwoziach kołowych. Ich zasięg nie został ujawniony, ale na pewno jest międzykontynentalny. Zewnętrznie nowa rakieta przypomina Hwasong-15 o zasięgu bliskim 13 tys. km.

Północni Koreańczycy pokazali też nowe wyrzutnie pocisków rakietowych dużego kalibru. Analitycy szacują ich kaliber na od 240 do nawet 600 mm. Tych pierwszych na jednym pojeździe mieści nawet po 20, tych drugich tylko po 4 do 6. Nowe wyrzutnie wielokrotnie testowano na północnokoreańskich poligonach od końca 2019 

Wyrzutnie pocisków rakietowych nieznanego typu. Być może zasobniki mieszczą pociski samosterujące dalekiego zasięgu

Wyrzutnie pocisków rakietowych podobnych do rosyjskich Iskanderów. Północni Koreańczycy pokazali je na podwoziach kołowych i gąsienicowych. Podczas testów pociski tego typu osiągały zasięg 690 km

Jeszcze jedna nowa rakieta balistyczna – Pukguksong-4А. Jej testy prowadzili Północni Koreańczycy w ostatnich latach

Gąsienicowe wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych. W dotąd znanej wersji na jednym pojeździe mieściły się po 4 pociski, w nowej wersji jest ich dwa razy więcej

Nowa wersja mobilnych kompleksów obrony powietrznej Pon'gae-5 – kopii rosyjskich S-300

Kołowe pojazdy opancerzone 4x4 nie pokazywanego wcześniej typu

Nad centralnym placem Pjongjangu przeleciały podczas parady m.in. specjalnie podświetlone samoloty MiG-29 i Su-25

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.