Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiński GF-13 na orbicie

Astronautyka, 11 października 2020

Dziś, 11 października 2020, z platformy LC2 Centrum Kosmicznego Xichang w południowo-zachodnich Chinach o 12:57 czasu pekińskiego (16:57 UTC) wystartowała rakieta nośna CZ-3B. Na jej pokładzie znajdował satelity rozpoznania optycznego GF-13. Nieco ponad godzinę później China Aerospace Science and Technology Corp. (CASC) potwierdziła sukces misji. Ostatecznie satelita ma trafić na orbitę geostacjonarną.

Wizja satelity GF-13 na ekranie w Centrum Kosmicznym Xichang / Zdjęcie: CASC

Satelita Gaofen-13 (13 o wysokiej rozdzielczości) jest częścią cywilnego chińskiego systemu obserwacji Ziemi o wysokiej rozdzielczości, który został zainicjowany w 2010. Według chińskich mediów, satelity tej serii służą do badań terenów, są pomocne w planowaniu urbanistycznym, projektowaniu sieci drogowych i w przypadku katastrof. Konstelacja obejmuje satelity z urządzeniami optycznymi i radarowymi z syntetyczną aperturą. Większość z nich operuje na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jedynym satelitą, który znalazł się dotąd na orbicie geostacjonarnej był Gaofen-4.

Chińczycy nie ujawnili szczegółów dotyczących konstrukcji Gaofen-13. Obraz na ekranach ośrodka kontroli misji sugeruje, że jest on wyposażony w system optyczny o dużej średnicy (ponad 1,5 m).

Dzisiejszy start był 30. zrealizowanym w Chinach w 2020. 4 z tych startów były nieudane. CASC informowała na początku stycznia, że zamierza w tym roku przeprowadzić około 40 startów rakiet nośnych różnych typów z różnymi satelitami.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.