Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chiński GF-13 na orbicie

Astronautyka, 11 października 2020

Dziś, 11 października 2020, z platformy LC2 Centrum Kosmicznego Xichang w południowo-zachodnich Chinach o 12:57 czasu pekińskiego (16:57 UTC) wystartowała rakieta nośna CZ-3B. Na jej pokładzie znajdował satelity rozpoznania optycznego GF-13. Nieco ponad godzinę później China Aerospace Science and Technology Corp. (CASC) potwierdziła sukces misji. Ostatecznie satelita ma trafić na orbitę geostacjonarną.

Wizja satelity GF-13 na ekranie w Centrum Kosmicznym Xichang / Zdjęcie: CASC

Satelita Gaofen-13 (13 o wysokiej rozdzielczości) jest częścią cywilnego chińskiego systemu obserwacji Ziemi o wysokiej rozdzielczości, który został zainicjowany w 2010. Według chińskich mediów, satelity tej serii służą do badań terenów, są pomocne w planowaniu urbanistycznym, projektowaniu sieci drogowych i w przypadku katastrof. Konstelacja obejmuje satelity z urządzeniami optycznymi i radarowymi z syntetyczną aperturą. Większość z nich operuje na niskiej orbicie okołoziemskiej. Jedynym satelitą, który znalazł się dotąd na orbicie geostacjonarnej był Gaofen-4.

Chińczycy nie ujawnili szczegółów dotyczących konstrukcji Gaofen-13. Obraz na ekranach ośrodka kontroli misji sugeruje, że jest on wyposażony w system optyczny o dużej średnicy (ponad 1,5 m).

Dzisiejszy start był 30. zrealizowanym w Chinach w 2020. 4 z tych startów były nieudane. CASC informowała na początku stycznia, że zamierza w tym roku przeprowadzić około 40 startów rakiet nośnych różnych typów z różnymi satelitami.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.