Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

General Pulaski Memorial Day

Historia, Ludzie, Strategia i polityka, 12 października 2020

Prezydent USA Donald J. Trump ustanowił dzień 11 października 2020 jako General Pulaski Memorial Day. W ten sposób oddał hołd Kazimierzowi Pułaskiemu, który w 1777 wstąpił do Armii Kontynentalnej i przez dwa lata walczył o wyswobodzenie kolonii północnoamerykańskiej spod zwierzchności brytyjskiej.

Pomnik generała Kazimierza Pułaskiego na Freedom Plaza w Waszyngtonie, D.C. / Zdjęcie: Internet

Kazimierz Pułaski w trakcie przegranej przez patriotów bitwy pod Brandywine we wrześniu 1777 uratował życie George’a Washingtona. Został wkrótce awansowany na generała brygady i objął dowodzenie nad pierwszą amerykańską dywizją kawalerii zwaną Legionem Pułaskiego.

Pułaski prowadził atak kawalerii w bitwie pod Savanah w październiku 1779. Jednak został ciężko ranny i zmarł 11 października 1779 w wyniku odniesionych ran. Jeden z odłamków kartacza, który ugodził Pułaskiego jest wystawiony w Georgia Historical Society w Savanah, a kolejny w Charleston Museum.

Ustanowienie dnia pamięci o generale Pułaskim jest zapewne elementem kampanii wyborczej Donalda Trumpa, gdyż w deklaracji zamieszczonej w witrynie internetowej Białego Domu jest mowa o 10 milionach obywateli amerykańskich polskiego pochodzenia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.