Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ChRL testuje miny w Tybecie

Wojska lądowe, 15 października 2020

Wojska Lądowe Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Chińskiej Republiki Ludowej (WL AL-W ChRL) wykonały próby narzutowego stawiania pól minowych w Tybecie na wysokościach ponad 4300 m n.p.m.

Narzutowe stawianie pola minowego w Tybecie przy użyciu kołowego pojazdu minowego / Zdjęcie: WeChat

Do testów wykorzystano nowo opracowany kołowy pojazd minowy wyposażony w 40-rurową wyrzutnię rakietowych min narzutowych. Nie jest jasne czy miny wykorzystują spadochrony w trakcie lądowania tak, jak to ma miejsce np. w minach produkowanych przez polską Belmę.

Zwraca się uwagę na niemożność ukrycia min narzutowych na skalistych terenach Tybetu, chyba, że zostaną przykryte warstwą śniegu (w polskich warunkach miny są niewidoczne w trawie, gdyż spadochrony do ich zrzutu są wykonywane z materiałów w kolorze khaki).

Jednak stwierdzono, że na dużych wysokościach, przy małej ilości tlenu w atmosferze, zakopywanie min jest nieracjonalne i wyjątkowo wyczerpujące dla żołnierzy. W związku z tym narzutowe pola minowe w obrębie Tybetu mają służyć do spowalniania ruchów nieprzyjaciela, co ma pozwalać na lepsze przygotowanie obrony i kontrataku. Przykładowo, jednostki zmechanizowane lub kolumny transportowe powstrzymane czasowe przed dalszą jazdą są bardzo podatne na ostrzał haubiczny i ataki lotnicze.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.