Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

OSIRIS-REx pobiera próbki z asteroidy Bennu

Astronautyka, 22 października 2020

NASA potwierdziła, że sonda kosmiczna Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security – Regolith Explorer (OSIRIS-REx) 20 października 2020 pobrała próbki regolitu z powierzchni asteroidy Bennu (1999 RQ36). Początkowo informowano tylko o pomyślnym kontakcie.

Sonda OSIRIS-REx zbliża się do powierzchni asteroidy Bennu w celu pobrania próbek regolitu / Grafika: NASA

Sonda nie lądowała na powierzchni asteroidy, tylko wysunęła ramię z urządzeniem do pobrania próbek i rozpoczęła zbliżanie do asteroidy z prędkością 10 cm/s. Gdy ramię dotknęło powierzchni asteroidy, strumień sprężonego azotu kruszył materiał powierzchni asteroidy i powodował gromadzenie próbek w specjalnym koszu na obwodzie cylindrycznego urządzenia do ich pobierania. Kontakt z powierzchnią asteroidy trwał tylko 6 s, po czym sonda włączyła odrzutowe silniki manewrowe i odleciała od powierzchni z prędkością 40 cm/s.

Oczekuje się zebrania próbek o masie 60 g, ale ocena ich ilości ma zająć ekipie badawczej ok. tygodnia. Jeśli ilość próbek będzie zadowalająca to 30 października trafią one do ładowni sondy powrotnej.

Sonda OSIRIS-REx wystartowała 8 września 2016 z Przylądka Canaveral na Florydzie. Dotarła do asteroidy Bennu w 2018 i weszła na jej orbitę. Od tego czasu badano asteroidę oraz wykonywano dokumentację fotograficzną i filmową w celu wyboru optymalnego miejsca do pobrania próbek. 11 sierpnia br. wykonano próbne zbliżenie do powierzchni asteroidy na odległość 40 m w celu sprawdzenia poprawności sekwencji zbliżania.

Rozpoczęcie podróży na Ziemię jest planowane na marzec 2021, gdy położenie asteroidy Bennu względem Ziemi będzie najbardziej optymalne do szybkiego powrotu na ziemię.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.