Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

OSIRIS-REx pobiera próbki z asteroidy Bennu

Astronautyka, 22 października 2020

NASA potwierdziła, że sonda kosmiczna Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security – Regolith Explorer (OSIRIS-REx) 20 października 2020 pobrała próbki regolitu z powierzchni asteroidy Bennu (1999 RQ36). Początkowo informowano tylko o pomyślnym kontakcie.

Sonda OSIRIS-REx zbliża się do powierzchni asteroidy Bennu w celu pobrania próbek regolitu / Grafika: NASA

Sonda nie lądowała na powierzchni asteroidy, tylko wysunęła ramię z urządzeniem do pobrania próbek i rozpoczęła zbliżanie do asteroidy z prędkością 10 cm/s. Gdy ramię dotknęło powierzchni asteroidy, strumień sprężonego azotu kruszył materiał powierzchni asteroidy i powodował gromadzenie próbek w specjalnym koszu na obwodzie cylindrycznego urządzenia do ich pobierania. Kontakt z powierzchnią asteroidy trwał tylko 6 s, po czym sonda włączyła odrzutowe silniki manewrowe i odleciała od powierzchni z prędkością 40 cm/s.

Oczekuje się zebrania próbek o masie 60 g, ale ocena ich ilości ma zająć ekipie badawczej ok. tygodnia. Jeśli ilość próbek będzie zadowalająca to 30 października trafią one do ładowni sondy powrotnej.

Sonda OSIRIS-REx wystartowała 8 września 2016 z Przylądka Canaveral na Florydzie. Dotarła do asteroidy Bennu w 2018 i weszła na jej orbitę. Od tego czasu badano asteroidę oraz wykonywano dokumentację fotograficzną i filmową w celu wyboru optymalnego miejsca do pobrania próbek. 11 sierpnia br. wykonano próbne zbliżenie do powierzchni asteroidy na odległość 40 m w celu sprawdzenia poprawności sekwencji zbliżania.

Rozpoczęcie podróży na Ziemię jest planowane na marzec 2021, gdy położenie asteroidy Bennu względem Ziemi będzie najbardziej optymalne do szybkiego powrotu na ziemię.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.