Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Serbia zaprezentowała pierwsze KIV 4x4

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 23 października 2020

Na początku października Ministrowi Obrony Serbii Aleksandarowi Vulinowi podczas wizyty w Vojnotehnički Institut (VTI, Wojskowy Instytut Techniczny) zaprezentowane zostały pierwsze zmodernizowane wozy dowódczo-rozpoznawcze KIV (Komandno Izvidjačko Vozilo) 4x4.

Powodem modernizacji transporterów BOV do wersji KIV było m.in. posiadanie przez Serbów dużych rezerw tych pojazdów / Zdjęcie: MO Serbii

Były to pierwsze zmodernizowane KIV 4x4 z tzw. partii zerowej, liczącej 10 wozów. Pojazdy powstają poprzez modernizację używanych od dekad transporterów opancerzonych BOV 4x4. Opracowane zostały cztery warianty KIV: wozy dowódcze batalionów piechoty, wozy dowódcze batalionów artylerii, wozy dowódcze baterii artylerii i wozy dowódcze sekcji rozpoznawczych. Przebudowywane na wariant dowódczo-rozpoznawczy są transportery BOV-3 w wariancie wozu przeciwlotniczego z trzema 20-mm działkami automatycznymi M55A4B1. Za modernizację odpowiadają zakłady FAP (Fabrika Automobila Priboj) Korporacija.

Zmodernizowane pojazdy zostały uzbrojone w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia z 7,62-mm karabinem maszynowym i optoelektronicznym systemem celowniczym. Wzmocniona została także ochrona balistyczna pojazdów. Udało się zwiększyć ich ładowność i zdolności do jazdy w trudnym terenie.

Modernizacja obejmuje zamontowanie wyposażenia rozpoznawczego, systemów łączności, dowodzenia i kierowania i informatycznych oraz nowych urządzeń optoelektronicznych. KIV 4x4 wyposażono także w nowy system zasilania w energię elektryczną. Akumulatory w pojeździe zapewniają możliwość nieprzerwanego działania przez 24 h. System zasilania obejmuje także generator elektryczny umożliwiający ładowanie akumulatorów. W pojazdach zastosowano instalację klimatyzacji i wentylacji, umożliwiającą działanie załogi w ekstremalnych temperaturach.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.