Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby ogniowe chińskich bsl w Serbii

Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 25 października 2020

Minister obrony Serbii – Aleksandar Vulin i zastępca szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Serbii – gen. major Petar Cvetković, wzięli udział w pierwszych próbach ogniowych dostarczonych latem 2020 do bazy lotniczej Batajnica pod Belgradem chińskich bsl – CH-92A, i przenoszonych przez nie naprowadzanych wiązką laserową pocisków FT-8C. Pociski odpalano zdalnie z mobilnego centrum kierowania lotem z uzbrojonych bezzałogowców do punktowych celów lądowych ustawionych na poligonie Centrum Prób Uzbrojenia i Wyposażenia Bojowego – Nikinci – ok. 45 km od Belgradu.

Dostarczone Serbii z Chin bsl CH-92A i pociski FT-8C (w skrzyniach) na lotnisku Batajnica latem 2020 / Zdjęcie: MO RS

Chińskie bojowe bsl w służbie serbskiej widziano w powietrzu w akcji po raz pierwszy 10 października 2020 podczas ćwiczeń Sadejstvo 2020 na poligonie nieopodal miasta Sjenica. Tym razem politykom i decydentom wojskowym zademonstrowano skuteczność bojową chińskiego systemu.

Min. Aleksandar Vulin w otoczeniu generałów przed pokazem chińskiego systemu na tle ciężarówek z systemami kontroli lotu bsl / Zdjęcie: MO RS

Minister Vulin ocenił po pokazie, że każdy dinar wydany na ten nowoczesny system uzbrojenia jest dinarem rozsądnie zainwestowanym. Kupując nowoczesne technologie Serbia kupuje wiedzę, która zostanie spożytkowana przez krajową obronność. Podkreślił przy tym, że wiele krajów dysponuje już bojowymi bsl, ale Serbia jest pierwszym państwem regionu bałkańskiego, który ma je już do dyspozycji.

Omówienie przebiegu strzelania chińskimi rakietami do celów na poligonie Nikinci / Zdjęcie: MO RS

Minister potwierdził wcześniejsze doniesienia, że bojowe bsl znajdują się w arsenale odtworzonej i przeorganizowanej 353. eskadry rozpoznawczej Sokoły (353. izviđačka eskadrila Sokolovi) wojsk lotniczych i obrony powietrznej Serbii, która kontynuuje tradycje powstałej w 1961 353. eskadry rozpoznawczej operującej niegdyś na samolotach odrzutowych, a rozwiązanej w 2006.

Kadry obrazujące trafienie w cel chińskiego pocisku FT-8C zamieszczone przez min. Vulina / Zdjęcia: via A. Vulin

30 czerwca 2020 6 bsl CH-92A i 18 pocisków FT-8C dostarczono z Chin do bazy Batajnica na pokładzie transportowca Ił-78 (Chińskie bsl CH-92A w Serbii, 2020-07-05). Każdy system chiński składa się z trójki samolotów i mobilnej stacji kierowania lotem na serbskiej ciężarówce FAP-2228. Są to wozy 6x6 produkowane w Fabryce Samochodów Priboj Korporacija.

Nic nie wiadomo o warunkach finansowych dostawy. Chiński dziennik Global Times sugeruje, że do końca 2020 dostarczonych ma być do Serbii dalszych od 3 do 6 maszyn, a Belgrad zawarł porozumienie na 24 CH-92A. W 2018 Serbowie chcieli kupić znacznie większe chińskie bsl – Wing Loong II.

Trójsamolotową sekcję CH-92A można przygotować do walki z marszu w 60 min. także z lotnisk nieutwardzonych. Zasięg promienia lasera prowadzenia pocisku wynosi 16–20 km. Głowica bsl może automatycznie prowadzić uchwycony cel w ruchu.

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.