Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BRDM-2 dla Republiki Środkowoafrykańskiej

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 25 października 2020

Republika Środkowoafrykańska odebrała wczoraj, 24 października 2020, drugą partię rosyjskich BRDM-2. 10 wozów przyleciało na lotnisko pod jej stolicą – Bangi, na pokładzie An-124. Pojazdy witał prezydent Republiki, Faustin-Archange Touadera w towarzystwie ministra obrony i szefa sztabu generalnego środkowoafrykańskich sił zbrojnych. Co ciekawe, wraz z BRDM-2 rosyjski samolot przywiózł słodycze i zabawki dla dzieci.

Wyładunek rosyjskich BRDM-2 z ładowni samolotu An-124 na lotnisku pod stolicą Republiki Środkowoafrykańskiej – Bangi, 24 października 2020 / Zdjęcie: MO FR

Pierwszych 10 BRDM-2 w wersji rozpoznawczej Rosja dostarczyła do Bangi 15 października 2020. Władze Republiki Środkowoafrykańskiej podkreślają, że rosyjskie pojazdy wzmocnią bezpieczeństwa państwa w przededniu wyborów. Dodają, że są przekazywane bezpłatnie. Wozy nie są nowe, średnio mają ponad 30 lat.

Wybory prezydenckie i parlamentarne mają się odbyć 27 grudnia 2020. Od grudnia 2013 w rejonie Bangi trwaja starcia między islamistyczną grupą Seleka a chrześcijańską milicją Antybalaki. ONZ szacuje, że od tego czasu konflikt spowodował śmierć tysięcy ludzi i przesiedlenie nawet miliona osób. 

Wczoraj na pokładzie An-124 do Republiki Środkowoafrykańskiej przybyło też pięciu rosyjskich oficerów. Na czele tej grupy jest gen. mjr Oleg Polgujew. Od wczoraj kieruje on nowo powstałym przedstawicielstwem MO FR przy MO RŚA. Wcześniej do RŚA przybywali rosyjscy doradcy wojskowi. Szacuje się, że od 2 lat przyleciało ich tam kilkuset.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.