Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prva Iskra Namenska znowu działa

Przemysł zbrojeniowy, 27 października 2020

Republika Serbii w pełni przywróciła, a nawet nieznacznie poprawiła wydajność zakładu Prva Iskra Namenska, mieszczącego się w Barič, w mieście Belgrad, w gminie miejskiej Obrenovac, produkującego materiały wybuchowe.

W obiekcie T-4 zakładu Prva Iskra Namenska przetwarzanych będzie codziennie ok. 1500 kg materiałów wybuchowych / Zdjęcie: MO Serbii

Minister obrony Serbii Aleksandar Vulin, który 12 października wziął udział w otwarciu nowego obiektu T-4, powiedział, że przywrócenie jego funkcjonowania wiele znaczy dla serbskiego przemysłu, ponieważ Prva Iskra Namenska jest ważnym elementem kompleksu obronnego, który zapewnia samowystarczalność w produkcji komponentów wykorzystywanych przez zakłady uzbrojenia i amunicji Krušik, fabrykę amunicji Sloboda, a także Vojska Srbije (serbskie Siły Zbrojne). Według Vulina, Prva Iskra Namenska jest teraz w stanie konkurować z każdą podobną spółką w Europie i poza nią (Krušik zmniejsza tempo produkcji, 2020-04-09).

Mówiąc o znaczeniu nowego zakładu Stanoje Biočanin, dyrektor Prva Iskra Namenska, zwrócił uwagę, że T-4 będzie przetwarzać delaborowane materiały wybuchowe składające się z heksogenu i oktogenu z TNT. Naszym celem jest odciążenie innych zakładów, które pracują z większą ilością rozpuszczalników, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności oraz rozszerzenie naszego asortymentu produktów, co również zwiększy możliwości eksportowe – powiedział Biočanin. Według niego w T-4 przetwarzanych będzie codziennie ok. 1500 kg materiałów wybuchowych, z czego ok. 500 kg będą stanowić produkty na bazie heksogenu, a kolejne 500 kg – materiały na bazie trotylu.

Oprócz produkcji szerokiej gamy materiałów wybuchowych (oktogenu, heksogenu, pentrytu, trotylu i mieszanek na ich bazie) zakłady Prva Iskra Namenska mają własne technologie wytwarzania przemysłowych materiałów wybuchowych (boostery i ANFO), produkcji surowca farmaceutycznego (PETN 1 + 5, diazotan izosorbidu, 5-monoazotan izosorbidu) i neutralizacji zgromadzonych materiałów wybuchowych.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.