Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brytyjska bluza pod kamizelkę

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 15 listopada 2007

W wyposażeniu osobistym brytyjskich żołnierzy pojawiły się kilka nowości, wśród których jest zupełnie nowy element odzieży polowej, bluza Under Body Armour Combat Shirt (UBACS). W pierwszej kolejności trafić ma do oddziałów pełniących służbę w Iraku i Afganistanie.

Bluzy UBACS w wersji z rękawami w pustynnym wariancie kamuflażu DPM mają trafić do wyposażenia żołnierzy brytyjskich w Iraku i Afganistanie / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

UBACS powstała jako efekt prac zespołu Defence Clothing Integrated Project Team (DC IPT), który kierowany przez płk. Silasa Suchanka zajmuje się tworzeniem i wprowadzaniem do użytki przedmiotów mundurowych armii brytyjskiej. Bluzę opracowano specjalnie dla wojsk działających w wymagającym gorącym klimacie, bezpośrednio odpowiadając na potrzeby oddziałów w Iraku i Afganistanie.

Jest przeznaczona do noszenia zamiast bluzy munduru polowego pod nową brytyjską kamizelką balistyczną OSPREY Mk II Body Armour. Ma służyć poprawieniu komfortu żołnierza ubranego w kamizelkę ochronną, zazwyczaj obciążoną dodatkowo ulokowanym na niej wyposażeniem. Jest to realizowane poprzez termoaktywne właściwości materiału zastosowanego w bluzie, w części okrywającej korpus ciała, które w warunkach bojowych zakrywa osłona balistyczna. Materiał ten pochłania i odprowadza na zewnątrz pot, jakiego nie da się uniknąć pod ciasno przylegającą kamizelką, zwłaszcza w klimacie gorącym. Rękawy bluzy są wykonane z bawełniano-poliestrowej tkaniny mundurowej, i zaopatrzone w kieszenie ulokowane skośnie, dla wygodniejszego sięgania do nich.

Wyraźną inspiracją dla bluz UBACS są wcześniej powstałe podobne ubiory amerykańskie, bluza Army Combat Shirt żołnierzy US Army i bluza z zestawu Flamae-Resistant Operational Gear (FROG) US Marines oraz prekursor tego typu odzieży, komercyjna bluza Crye Precison. Wygląda jednak na to, że brytyjska bluza różni się od jej odpowiedników z US Army i USMC, gdyż nie ma cech i funkcji odzieży trudnopalnej, co jest, co najmniej równym do odprowadzania potu, zadaniem wspomnianych bluz wojsk amerykańskich. Na to przynajmniej wskazuje brak jakiejkolwiek wzmianki o tym aspekcie w publikacjach na temat tej bluzy pochodzących z Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii.

Inne przygotowane nowości wyposażenia brytyjskich żołnierzy to między innym nowa udoskonalona wersja modułowej zintegrowanej kamizelki ochronnej OSPREY Mk II Body Armour, modułowa kamizelka taktyczna, skórzane rękawiczki, nowe gogle.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.