Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Następca włoskich AR-90

Wojska lądowe, 29 października 2020

Włoski Dyrektoriat ds. uzbrojenia wojsk lądowych wskazał dostawcę nowych samochodów rozpoznawczych i łącznikowych. Nowe pojazdy zastąpią wysłużone Land Rover Defender 90, lokalnie oznaczane jako AR-90.

Pojazdy Jeep J8 Wrangler będą używane przez włoskie siły zbrojne m.in. w konfliktach o niskiej intensywności / Zdjęcie: AADS

Wybrana została oferta Africa Automotive Distribution Services Ltd. (AADS) z Gibraltaru. Spółka ta dostarczy Esercito Italiano Jeepy J8 Wrangler. W pierwszej transzy Włosi pozyskają 210 samochodów w ramach zamówienia podstawowego i kolejne 210 w ramach opcji. Finansowanie zakupu o wartości 15 mln euro brutto ma być rozłożone na trzy lata. W tym roku na program przeznaczone zostanie 4 mln euro, w 2021 kolejne 5 mln euro, zaś w 2022 pozostałe 6 mln euro. Dostawca pojazdów ma zapewnić wsparcie ich eksploatacji przez 6 lat lub 150 tys. km przebiegu.

Program wymiany floty samochodów AR-90 uruchomiony został w październiku 2019. Zapotrzebowanie sił zbrojnych Włoch to nawet 2400 samochodów w wariancie lekkim i standardowym. Pierwsza transza pojazdów obejmie 200 samochodów w konfiguracji lekkiej i 10 w standardowej, przeznaczonej do zamontowania sprzętu łączności i dowodzenia.

Wśród wymagań wobec pojazdów wymieniono większą ładowność i kubaturę kabiny w porównaniu do AR-90. Pojazdy mają być przystosowane do transportu co najmniej 5 w pełni wyposażonych żołnierzy. Mają charakteryzować się wysoką niezawodnością i łatwością obsługi. Możliwy ma być ich transport drogą lotniczą.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.