Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Maskowanie miejskie na Tajwanie

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, 31 października 2020

Od 26 do 30 października w Republice Chińskiej (Tajwan) odbywał się Tydzień Gotowości Bojowej. W ćwiczeniach brały udział wojska lądowe, lotnicze i morskie. Ćwiczono ukrywanie sprzętu wojskowego, dostarczanie amunicji oraz manewry kontrataku w warunkach dziennych i nocnych. Tydzień Gotowości Bojowej odbywa się co 3 miesiące, pod koniec ostatniego z nich. Obejmuje różne ćwiczenia polowe i w warunkach wirtualnych.

Kołowy transporter opancerzony CM-32/33 Cloud Leopard 8×8 zamaskowany siatkami na stelażach tak, by przypominać dźwig budowlany / Zdjęcie: YDN

Tym razem uczestnicząca w Tygodniu brygada pancerna miała za zadanie wykorzystanie różnych metod maskowania pojazdów wojskowych. Żołnierze brygady mieli wykorzystywać w tym celu infrastrukturę miejską i obiekty znajdujące się w miastach. Na ulicach Tajpej można było więc zobaczyć transportery opancerzone i czołgi, a także ciężarówki maskowane siatkami, a nawet... śmieciami. Maskowanie miało pomóc przetrwać w warunkach potencjalnego ataku.

Zamaskowany jako pojazd budowlany transporter CM-32/33 Cloud Leopard 8×8 na ulicy Tajpej / Zdjęcie: YDN

Wczesnym rankiem 28 października Tajwańczycy mogli zobaczyć, jak czołgi i pojazdy opancerzone przemierzały ulice w pobliżu obiektów cywilnych, na przykład parkingu stacji MRT Tamsui. Pojawił się tam m.in. niekonwencjonalnie zamaskowany transporter opancerzony Clouded Leopard, wyglądający jak żółty pojazd budowlany. Pod mostami stały zamaskowane sztucznymi roślinami transportery opancerzone M113.

Lufa czołgu wystająca z góry złomu, zapewniającego doskonałe maskowanie / Zdjęcie: YDN

29 października śmigłowce AH-64E Apache i UH-60M Black Hawk należące do 601st Army Aviation Special Forces Brigade wylądowały obok stacji kolei dużych prędkości Hsinchu. Tam personel jednostki ćwiczył uzupełnianie paliwa i amunicji w warunkach polowych. Ciężkie pojazdy do dezynfekcji udostępniła z kolei 33 Chemical Warfare Group. Jednostka ćwiczyła m.in. wykrywania zagrożeń jądrowych, biologicznych i chemicznych. Równocześnie 269 Mechanized Infantry Brigade prowadziła nocne manewry taktyczne, podczas których żołnierze szybko przemieszczali się z bazy w górach na obszar cywilny w dystrykcie Linkou w Nowym Tajpej.

Gąsienicowe transportery opancerzone M113 zamaskowane sztucznymi roślinami pod mostem w Tajpej / Zdjęcie: YDN


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.