Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Katastrofa tajwańskiego F-5E

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 31 października 2020

29 października 2020 rano, wkrótce po starcie z lotniska Taitung/Zhihang rozbił się lekki myśliwiec F-5E tajwańskich wojsk lotniczych. Samolot startował do rutynowego lotu treningowego. Jego pilot zdołał się katapultować i przeżyć. Przed katapultowaniem skierował samolot z dala od pobliskiej osady, aby uniknąć ofiar wśród cywilów. Myśliwiec wpadł do wody.

Miejsce, w którym tajwański F-5E wpadł do wody tuż po starcie z bazy Zhi-Hang w Taitung / Zdjęcie: CNA

Pilot, zidentyfikowany jako kpt. Chu Kuan-meng, po wylądowaniu doznał zatrzymania krążenia. Musiał zostać przewieziony do Mackay Memorial Hospital. Tam lekarze nie zdołali go reanimować. Pilota oficjalnie uznano za zmarłego o 9:27, po dwóch godzinach od wypadku.

Kpt. Chu urodził się w 1991. W 2013 ukończył Akademię Wojsk Lotniczych. Miał 703 godzin nalotu, w tym 510 h na samolotach rodziny F-5. W cywilu Chu był gitarzystą zespołu rockowego Tiger Band, do którego należeli jego koledzy z bazy lotniczej Zhi-Hang w Taitung. Skomponował m.in. znaną piosenkę Blue Sky. Miał żonę i roczną córkę.

Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy. Za najbardziej prawdopodobną uznaje się awarię techniczną (pilot informował o niesprawności prawego silnika). Pogoda w czasie startu była dobra. Do czasu wyjaśnienia sprawy loty F-5E zawieszono.

Rozbity samolot to lekki myśliwiec Northrop Grumman F-5E Tiger II, nr rej. 5261, nr ser. VE.1013. Wojska lotnicze Tajwanu używają samolotów tego typu od 1974. Łącznie kupiły 242 jednomiejscowych F-5E i 66 dwumiejscowych F-5F, każdy napędzany dwoma silnikami J58-GE-21A.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.