Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Śmigłowcowy recydywista

Lotnictwo cywilne, 04 sierpnia 2009

Pascal Payet jest jedynym na świecie przestępcą, który trzykrotnie uciekał z więzienia śmigłowcem. Francja jest zresztą krajem, gdzie wydarzenia te są najczęstsze.

Zdjęcie porzuconego śmigłowca, wykorzystanego przy ostatniej, greckiej ucieczce. Eurocopter AS 355-N Ecureuil 2 należy do przedsiębiorstwa przewozowego Interjet. Pilotowi nie się nie stało. Został znaleziony przez policję, skrępowany, niedaleko swojej maszyny

Amerykańskie media przypomniały ostatnio wydarzenia z Grecji, z początku bieżącego roku. 22 lutego dwóch niezidentyfikowanych do tej pory bandytów (w tym kobieta) porwało śmigłowiec z podateńskiego lotniska. Zmusili pilota do lotu nad więzienie Korydallos. Nad spacerniakiem spuścili z maszyny drabinkę liniową, po której na pokład weszli Wasilij Paleokostas i Alket Razai. Mimo ognia strażników, śmigłowiec odleciał, a sprawcy, podobnie jak uciekinierzy, nie zostali złapani do dzisiaj.

Co więcej, była to niemal kopia wydarzeń z 2006, kiedy z tego samego więzienia uciekli w identyczny sposób… ci sami dwaj przestępcy. Paleokostas miał wyrok 25 lat więzienia za porwanie i napady, Rizai oczekiwał na karę śmierci. Sprawa wywołała konsternację w greckim wymiarze sprawiedliwości. Kilka osób zostało odwołanych, 3 strażników aresztowano.

Okazuje się jednak, że taki sposób opuszczania więzień nie jest rzadki. Pierwszy zanotowany przypadek dotyczył Joela Davida Kaplana, który uciekł z więzienia Santa Martha Acatitla w Meksyku i wrócił do USA w 1971, pisząc potem o tym książkę. W tej samej dekadzie podobna sztuka udała się 3 członkom IRA, którzy w 1973 uciekli z więzienia Mountjoy. W latach 1980. zanotowano już 4 takie przypadki, we Francji, Wielkiej Brytanii i dwukrotnie w USA, nie licząc dwóch nieudanych prób. Kolejna dekada zaowocowała 3 udanymi i jedną nieudaną ucieczką przy pomocy śmigłowców.

Ostatnie lata przyniosły jednak prawdziwą falę śmigłowcowych ucieczek. Od 2000 doszło do tego 14 razy, przy czym aż 7 razy we Francji, 3 w Belgii, 2 w Grecji oraz po razie w USA i Brazylii.

Okazuje się, że pojawienie się śmigłowca niemal zawsze stanowi zaskoczenie dla strażników. Po drugie, zdają sobie oni sprawę, że w większości wypadków pilotami są sterroryzowani cywilni piloci, co wyklucza użycie siły bez ograniczeń. Tym bardziej, że uciekinierzy z reguły i tak byli łapani po kilku-kilkunastu tygodniach.

Odpowiedzią na te wydarzenia było zamontowanie drutów czy całych siatek nad spacerniakami. W istocie jednak całkowite wyeliminowanie zagrożenia jest w zasadzie niemożliwe.


Drukuj Góra