Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rośnie speceksport Bośni i Hercegowiny

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 listopada 2020

Federacja Bośni i Hercegowiny (BiH) podała oficjalnie, że jej podlegający notyfikacji eksport specjalny – broń, amunicja i wyposażenie wojskowe – osiągnął w 2019 wartość ponad 120 mln EUR. Zbrojeniówka federacyjnej republiki, ubiegającej się o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej, eksportowała swoje wyroby do prawie 50 krajów świata.

Granatnik produkowany w miejscowości Hadzić – RPG-7MX2 oferowany jest od 2017, szerokiej gamie klientów w Azji i na Bliskim Wschodzie / Zdjęcie:Novac

Systematycznie zwiększa się eksportowe portfolio wytwórni zbrojeniowych Federacji BiH. W 2016 było to zaledwie 87,6 mln euro. W 2017 poziom został podniesiony o 13,3% do 99,2 mln euro. W 2018 już do 105 mln euro.    

Sarajewo deklaruje publicznie, że jego przemysł zbrojeniowy zamierza w 2024 osiągnąć poziom eksportu w granicach 500-600 lokalnych bośniackich marek zamiennych, czyli po obecnym kursie – 225 – 305 mln euro. Choć nie brakuje przewidywań, że może on dość nawet do miliarda marek bośniackich, czyli 510 mln euro. Te wszystkie dane znalazły się w oficjalnym wystąpieniu premiera federacyjnego rządu BiH – Fadila Novalicia.

Przypomnijmy, że polski eksport specjalny, według oficjalnych danych MSZ, spadł z niewysokiego poziomu 486 955 947 euro w 2018 do 390 582 481 euro w 2019. Dla porównania – eksport serbskiej zbrojeniówki, według danych Belgradu, mógł w 2019 przekroczyć 1 mld euro (w 2018 – 897 mln euro).

Urodzony w 1959 Fadil Novalić jest 9. premierem federacyjnego rządu Hośni i Hercegowiny. Jest inżynierem, konstruktorem z dużym doświadczeniem w zarządzaniu przemysłem / Zdjęcie: Index.hr

Premier Novalić – inżynier technokrata, z licznymi sukcesami w zarządzaniu przemysłem chwali się, że przemysł zbrojeniowy jest jednym z najbardziej dochodowych w jego federacyjnym kraju. A on sam nadzoruje, jak widać z pozytywnym skutkiem, jego rozwój. W okresie ostatnich 5 lat zwiększył wolumen produkcji trzy i pół raza, specjalizując się zwłaszcza w produkcji nowoczesnej, ale nie tak drogiej, jak w przypadku konkurencji, amunicji różnych typów.

Wysokiej jakości amunicja produkowana w BiH trafia z powodzeniem do takich znakomitych klientów federacji jak Arabia Saudyjska, czy Egipt. Prócz tego klientami przemysłu zbrojeniowego Sarajewa są: USA, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Serbia, Indonezja, Maroko, RFN, Austria, Szwajcaria, Rumunia, Słowacja, Bułgaria, Chorwacja i Macedonia Północna. 

Fadil Novalić poinformował o sukcesach eksportowych swojej zbrojeniówki podczas wystąpienia w Bugojno, gdzie uczestniczył w pokazie nowego pocisku do granatnika o zwiększonym do 2000 m zasięgu, skonstruowanego w zakładach Binas Bugojno. To przedsiębiorstwo sięgające korzeniami lat 1950. i byłej Jugosławii, które jest systematycznie unowocześniane i modernizowane. Obecnie państwo ma 51% jego udziałów, pozostałe są w rękach akcjonariuszy prywatnych. Zakłady Binas specjalizują się w produkcji granatów moździerzowych, pocisków artyleryjskich, i zapalników, a także amunicji granatnikowej 40x46 mm i 40x53 mm, spłonek amunicyjnych oraz wielu typów granatów ręcznych. To wszystko ze względu na dobrą jakość i umiarkowaną cenę – znajduje swoich nabywców przede wszystkim w krajach Bliskiego Wschodu.

Perłą w amunicyjnej koronie zbrojeniówki BiH są zakłady Igman w mieście Konjic – światowej klasy wytwórca precyzyjnej amunicji strzeleckiej do broni standardów zachodnich i wschodnich.

W ostatnim czasie Zakładom Techniczno-Remontowym z miejscowości Hadżić udało się sprzedać Słowacji zmodernizowaną wersję sowieckiego granatnika o nazwie RPG-7MX2. Ta broń jest oferowana szeroko na rynkach azjatyckich i bliskowschodnich łącznie z całą gamą wielozadaniowych nadkalibrowych granatów do wyrzutni o kalibrze 40 mm.

Na podstawie informacji Igora Bożinowskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.