Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Projekty następców M1 Abrams

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 18 listopada 2020

Ground Vehicle Systems Center (GVSC) US Army z Ft. Benning ujawnił projekty Optionally Manned Tank (OMT) – potencjalnych następców czołgów podstawowych M1 Abrams. Na początku października 2020 zapoznali się z nimi żołnierze z Ft. Benning (Żołnierze oceniają projekty OMT, 2020-11-05). 6 czołgistów przedstawiało wówczas krytyczne uwagi dotyczące 4 projektów powstałych w ramach programu wirtualnego prototypowania (Virtual Prototyping) w GVSC. Na ich podstawie projekty mają być dopracowane (ulepszone i zoptymalizowane) w roku finansowym 2021.

Projekt OMT Variant 1 / Ilustracja: GVSC

Pierwszy z ujawnionych projektów (OMT, Variant 1) ma wieżę podobną do zastosowanej w izraelskim czołgu Merkava, umieszczoną w tylnej części kadłuba. Czołg miałby ważyć blisko 55 t. Jego głównym uzbrojeniem stanowiłaby armata kal. 120 mm. Uzupełniałyby ją karabiny maszynowe kal. 7,62 i 12,7 mm.

Projekt OMT Variant 2 / Ilustracja: GVSC

Drugi rozpatrywany wariant jest cięższy – miałby ważyć 59,9 t. Planowane uzbrojenie OMT Variant 1 to armata większego, nieokreślonego kalibru, o ponadstandardowo długiej lufie, umieszczona w wieży o dużych wymiarach. Także ten wariant przewiduje uzbrojenie w km kal. 7,62 i 12,7 mm.

Projekt OMT Variant 3 / Ilustracja: GVSC

Jeszcze cięższy jest OMT Variant 3. Miałby on ważyć 64,9 t. Także w tym przypadku głównym uzbrojeniem miałaby być armata dużego kalibru.

Ujawnionych projektów nie należy traktować jako bazy do budowy prototypów. To raczej wizje służące do dalszych analiz. Podstawę wojsk pancernych US Army jeszcze wiele lat będą stanowić modernizowane czołgi M1 Abrams. Warto przypomnieć, że niedawno otrzymały one pierwsze seryjne M1A2 SEP V3 Abrams.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.